Elektroniczne zwolnienia wchodzą od grudnia

i

Autor: valelopardo/cc0/pixabay Elektroniczne zwolnienia wchodzą od grudnia

Od 1 grudnia e-zwolnienia obowiązkowe. Kto może wystawiać elektroniczne L4?

2018-11-30 8:41

Zwolnienia lekarskie w formie elektronicznej lekarze mogą wystawiać już od stycznia 2016 r. Jednak od 1 grudnia 2018 r. L4 wystawiane będą już tylko w takiej formie. To oznacza koniec papierowych zwolnień wystawianych przez lekarzy. Co to oznacza dla pracowników i jak działają e-zwolnienia? Sprawdźcie!

Do tej pory lekarze wypełniali druki ZLA, uprawniające do korzystania ze zwolnienia lekarskiego i wręczali je pacjentowi, który musiał w ciągu siedmiu dni dostarczył dokument do zakładu pracy. Od 1 grudnia cały proces będzie się odbywał za pośrednictwem systemu elektronicznego, co zdaniem autorów pomysłu, ma ułatwić procedury zarówno lekarzom, jak i pacjentom czy zakładom pracy.

System ten działał już od 1 stycznia 2016 r. i wiele przychodni, a także pracodawców z niego korzystało. Od 1 grudnia e-zwolnienia będą jednak obowiązkowe dla wszystkich. Papierowe będą wykorzystywane tylko i wyłącznie w wyjątkowych sytuacjach, na przykład w razie awarii systemu.

Elektroniczne zwolnienia mogą wystawiać lekarze posiadający profil na PUE ZUS lub zintegrowaną z PUE aplikację gabinetową. Od 23 października 2018 r. lekarze mogą upoważnić tzw. asystentów medycznych do wystawania e-zwolnień w swoim imieniu, najczęściej są to pielęgniarki.

>>> Co Da Vinci ma wspólnego z Białymstokiem? Pomoże ratować ludzi! [AUDIO]

Jak działa e-zwolnienie?

Wystawianie e-ZLA trwa krócej niż wypisywanie papierowego zwolnienia. Lekarz lub asystent medyczny uzyskuje bowiem dostęp do danych pacjenta (ubezpieczonego), jego pracodawców (płatników składek) oraz członków jego rodziny - jeśli zwolnienie będzie wystawiane w celu opieki nad nimi. Gdy wpisze numer PESEL pacjenta, to pozostałe dane identyfikacyjne zostaną automatycznie uzupełnione przez system. Z kolei np. adres pacjenta czy dane płatnika lekarz (lub asystent medyczny) będzie wybierał z wyświetlonej listy.

Poza tym system weryfikuje datę początku okresu niezdolności z zasadami wystawiania zwolnień określonymi w przepisach oraz z ostatnim wystawionym zwolnieniem. Lekarz ma możliwość podglądu zaświadczeń lekarskich wystawionych wcześniej dla pacjenta, w tym w wyniku kontroli przez lekarza orzecznika ZUS.

Lekarz przekazuje zaświadczenie lekarskie e-ZLA (po jego podpisaniu z wykorzystaniem certyfikatu z ZUS, kwalifikowanego podpisu elektronicznego lub podpisu zaufanego (PZ ePUAP)) elektronicznie do ZUS. ZUS udostępnia e-ZLA płatnikowi składek (np. pracodawcy) na jego profilu na PUE ZUS nie później niż w dniu następującym po dniu otrzymania e-ZLA (bez podawania numeru statystycznego choroby). Każdy zakład pracy zatrudniający powyżej pięciu osób musiał założyć profil PUE ZUS do końca 2015 r.

e-Zwolnienie - korzyści dla pacjenta

Gdy lekarz (lub asystent medyczny) wystawi e-ZLA pacjent nie musi dostarczać zwolnienia pracodawcy (w przypadku pracowników) albo ZUS (m.in. w przypadku osób prowadzących działalność gospodarczą). Nie musi już podczas choroby czy opieki np. nad chorym dzieckiem udawać się do pracodawcy czy jednostki ZUS albo prosić o dostarczenie zwolnienia rodzinę czy znajomych.

>>> Uniwersytet Medyczny w Białymstoku zabiera głos w sprawie szczepień. Chodzi o wypowiedzi pracowników uczelni

Pacjent, któremu lekarz (lub asystent medyczny) wystawi e-ZLA nie jest związany terminem 7 dni na dostarczenie zwolnienia. Nie dotyczą go  w związku z tym  ewentualne obniżenia zasiłku chorobowego czy opiekuńczego z powodu przekroczenia tego terminu.

Jeśli pracodawca pacjenta nie będzie miał profilu na PUE nie będzie możliwe elektroniczne przekazanie e-ZLA. W takiej sytuacji lekarz (lub asystent medyczny) musi wręczyć pacjentowi wydruk zwolnienia. Ten wydruk pracownik  musi dostarczyć swojemu pracodawcy.

O tym, że konieczne jest wydrukowanie e-ZLA podpowie lekarzowi (lub asystentowi medycznemu) system - wyświetli komunikat.

Czytaj także: Poznajcie nowych radnych Białegostoku [ZDJĘCIA]

Zobacz TO WIDEO: