Rolnicy strajkują

Strajk rolników 20 marca Białystok. Drogi do miasta będą zablokowane [MAPA PROTESTÓW]

2024-03-19 13:30

W związku z zapowiedzianym na środę (20.03) Ogólnopolskim Strajkiem Generalnym rolników na drogach w całej Polsce spodziewane są utrudnienia w ruchu. Rolnicy będą protestować także w woj. podlaskim. W środę niektóre autobusy Białostockiej Komunikacji Miejskiej pojadą zmienionymi trasami.

Na najbliższą środę (20 marca) Rada Krajowa NSZZ Rolników Indywidualnych "Solidarność" wyznaczyła Ogólnopolski Strajk Generalny. Rolnicze protesty mają się odbyć niemal w całym kraju. W Podlaskiem protesty rolników zostały zgłoszone w ponad 30 miejscach. To blokady na drogach krajowych i wojewódzkich w regionie, także drogi ekspresowej S8 Białystok-Warszawa na wysokości miejscowości Milewo Zabielne oraz węzła w pobliżu dawnego przejścia granicznego z Litwą w Budzisku. Z danych urzędów wynika, że najwięcej protestów będzie w powiecie białostockim. Pod artykułem znajduje się aktualna lista z zaplanowanymi blokadami dróg.

Wojewoda podlaski Jacek Brzozowski zaapelował "o godne zachowanie, współpracę ze służbami i ograniczenie do minimum związanych z protestem uciążliwości". "Będą one bowiem w sposób bezpośredni uderzać przede wszystkim w mieszkańców województwa podlaskiego, którzy nie mają żadnego wpływu na sytuację rolników" - podał urząd wojewódzki.

Póki co nie ma informacji, że rolnicy planują protestować na terenie Białegostoku. Pewne jest natomiast, że drogi dojazdowe do stolicy Podlasia będą zablokowane. Chodzi o drogi w kierunku m.in. Grabówki, Fast, Niewodnicy Kościelnej, Zabłudowa, Wasilkowa, Augustowa, Kleosina, Supraśla.

W związku z tym trasy kilkunastu autobusów miejskich jeżdżących w tych kierunkach w środę zostaną zmienione. Część autobusów ma skrócone trasy lub też pojadą inaczej. Kilka linii - dokładnie pięć - zostanie zawieszonych w godzinach 7-19. Chodzi o linie nr. 102, 122, 126, 132 i 142. Szczegóły znajdują się na stronie Białostockiej Komunikacji Miejskiej.

Od kilku tygodni w Polsce i w innych krajach Unii Europejskiej trwają protesty rolników, domagających się m.in. odstąpienia od przepisów Europejskiego Zielonego Ładu i uszczelnienia granic przed napływem produktów rolno-spożywczych spoza państw UE. Europejski Zielony Ład wprowadza wiele wytycznych, m.in. dla rolnictwa. Mają one umożliwić osiągnięcie w Europie neutralności klimatycznej do 2050 r. Chodzi m.in. o wprowadzenie bardziej ekologicznej i mniej emisyjnej produkcji oraz redukcji użycia nawozów i środków ochrony roślin o połowę.

Sonda
Popierasz protesty rolników?