Podlaska Brygada Obrony Terytorialnej otrzymała amerykańskie Javeliny

i

Autor: DWOT Podlaska Brygada Obrony Terytorialnej otrzymała amerykańskie Javeliny

Potężna broń w rękach Terytorialsów

Podlaska Brygada Obrony Terytorialnej otrzymała amerykańskie Javeliny

2022-10-13 8:29

1 Podlaska Brygada Obrony Terytorialnej jako jedna z pierwszych w Wojskach Obrony Terytorialnej otrzymała zestawy przeciwpancernych pocisków kierowanych Javelin. Zgodę na sprzedaż Polsce tego uzbrojenia udzielił amerykański Departament Stanu.

To kolejne wzmocnienie 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Niedawno brygada otrzymała System Amunicji Krążącej WARMATE (tzw. drony kamikaze). Jak informuje kpt. Łukasz Wilczewski z 1PBOT, Javelin to system typu "odpal i zapomnij". W jego skład wchodzi jednostka dowodzenia i odpalania. Masa zestawu wynosi nieco ponad 24 kg. Zasięg to nawet 4,75 kilometrów (w zależności od wersji). To idealna broń do walk o charakterze partyzanckim. - Z danych publikowanych przez USA wynika, że Siły Zbrojne Ukrainy za pomocą ppk Javelin trafiały cele z blisko 90 procentową skutecznością - dodaje kpt. Wilczewski.

1 Podlaska Brygady Obrony Terytorialnej

1 Podlaska Brygada OT została sformowana jako jedna z pierwszych w 2016 roku. Liczy ponad 2000 żołnierzy i składa się z pięciu batalionów piechoty lekkiej oraz trzech samodzielnych kompanii. Brygadą dowodzi płk Sławomir Kocanowski. Wojska Obrony Terytorialnej to piąty rodzaj Sił Zbrojnych obok Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych, Marynarki Wojennej i Wojsk Specjalnych.

Sonda
Czy utworzenie w Polsce Wojsk Obrony Terytorialnej było dobrym pomysłem?
Budzisz o mobilizacji: "To, że ktoś przeszedł służbę wojskową kilka lat temu nie znaczy, że natychmiast stanie się żołnierzem" [Raport Złotorowicza]