Podwyższone stężenie pyłu zawieszonego PM10 w Białymstoku. RCB wysyła ostrzeżenia. Pesymistyczne prognozy GIOŚ

i

Autor: shutterstock Podwyższone stężenie pyłu zawieszonego PM10 w Białymstoku. RCB wysyła ostrzeżenia. Pesymistyczne prognozy GIOŚ

SMOG

Podwyższone stężenie pyłu zawieszonego PM10 w Białymstoku. RCB wysyła ostrzeżenia. Pesymistyczne prognozy GIOŚ

2022-08-24 18:28

Smog w Podlaskiem. Mieszkańcy Białegostoku, powiatu białostockiego oraz augustowskiego otrzymali alerty Rządowego Centrum Bezpieczeństwa: zrezygnuj ze spacerów, uprawiania sportu na zewnątrz i ogranicz wietrzenie pomieszczeń. Jak długo utrzyma się smog? - Z powodu napływu mas powietrza znad Europy Wschodniej, podwyższone stężenia pyłu zawieszonego PM10 na wschodzie Polski może się utrzymać do niedzieli - poinformowała dr Barbara Toczko z Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska.

Główny Inspektorat Ochrony Środowiska poinformował w środę (24.08), że na stacjach monitoringu jakości powietrza we wschodniej część Polski ponownie odnotowywano podwyższone stężenia pyłu zawieszonego PM10. Powód: napływ mas powietrza znad Europy Wschodniej. Mieszkańcy Białegostoku, powiatu białostockiego i powiatu augustowskiego otrzymali alerty Rządowego Centrum Bezpieczeństwa: "Prognozowa jest zła jakość powietrza w zakresie pyłu zawieszonego PM10 (SMOG). Zrezygnuj z aktywności na zewnątrz". GIOŚ prognozował zagrożenie przekroczenia średniodobowego stężenia pyłu zawieszonego PM10 powyżej 150 µg/m3.

Poradnik Zdrowie: wpływ smogu na zdrowie

- Obecnie ryzyko przekroczenia dopuszczalnej jakości powietrza obejmuje 5 województw. W tym podkarpackie, lubelskie, mazowieckie, podlaskie oraz północną części woj. warmińsko – mazurskiego - przekazała zastępczyni dyrektora ds. jakości powietrza w GIOŚ Barbara Toczko. Przyczyną podwyższonych stężeń pyłu zawieszonego jest napływ mas powietrza znad Europy Wschodniej, które docierają nad wschodnią część Polski do województwa lubelskiego i podlaskiego oraz wschodnią część województwa warmińsko-mazurskiego i mazowieckiego. - Pył zawieszony w masach powietrza napływających nad Polskę pochodzi najprawdopodobniej z unosu pyłu z obszarów suchych oraz pożarów, jakie mają miejsce na terenie wschodniej Europy - tłumaczyła.

Jak podkreśliła Toczko, z informacji IMiGW wynika, że ta sytuacja pogodowa może się utrzymać do niedzieli, kiedy ma nastąpić zmiana cyrkulacji mas powietrza, co powinno zakończyć ten epizod. Rzecznik prasowy GOIŚ Maciej Karczyński dodał, że Inspekcja jest w stałym kontakcie z Państwową Agencją Atomistyki, według której "podwyższony poziom pyłu zawieszonego PM 10 nie ma związku z działaniami wojennymi prowadzonymi na Ukrainie, w tym szczególnie z sytuacją na terenie Zaporskiej Elektrowni Atomowej".

Jak czytamy na stronie Rządowego Centrum Bezpieczeństwa pył zawieszony jest mieszaniną cząstek stałych i kropelek cieczy, które utrzymują się w powietrzu. Cząsteczki te mogą zawierać np.: związki siarki, azotu, związki organiczne (w tym wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne), metale ciężkie, dioksyny oraz alergeny (takie jak pyłki roślin i zarodniki grzybów). Wdychanie pyłu zawieszonego zwiększa zagrożenie wystąpienia przewlekłej zaporowej choroby płuc, nasila objawy chorób płuc, astmy, egzemy i chorób serca. Przebywanie w smogu zwiększa podatność na infekcje dróg oddechowych, powoduje zapalenie spojówek oraz nosa i gardła.

Bieżące wyniki pomiarów jakości powietrza wraz z informacjami zdrowotnymi są dostępne na portalu "Jakość powietrza" oraz poprzez aplikację mobilną "Jakość powietrza w Polsce".

Sonda
Czy przez smog Twój organizm czuje się gorzej?