Żubry w Bieszczadach dokładnie policzone. Jest och coraz więcej!

i

Autor: Lindasay/Pixabay.com

Polskie żubry uciekły na Białoruś? Służby nie widziały ich na granicy

2022-01-21 20:30

20 żubrów uwięzionych na granicy polsko-białoruskiej? - Polskie służby, po weryfikacji terenowej, nie potwierdziły obecności żubrów na granicy polsko - białoruskiej - poinformowało w piątek Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Może uciekły na Białoruś?

W czwartek, 20 stycznia, Adam Wajrak, przyrodnik i dziennikarz Gazety Wyborczej napisał, że stado ok. 20 żubrów znalazło się w śmiertelnej pułapce na granicy polsko-białoruskiej. - Między płotami w Puszczy powstały kieszenie, które stały się śmiertelną pułapką dla zwierząt. Między białoruską sistiemą, a polską concertiną (drutem żyletkowym) jest zamkniętych i skazanych de facto na śmierć głodową około 20 żubrów. To dość pewna informacja pochodząca i z białoruskich źródeł i polskich nazwijmy to wojskowych. Te żubry to są nasze żubry, które zwyczajowo przechodziły granicę i dochodziły do białoruskiego płotu, który czasami jest głęboko na wschód od granicy (nawet do 2 km). Ich powrót został odcięty przez drut żyletkowy – napisał na swoim profilu na facebooku.

Ministerstwa Klimatu i Środowiska zaprzecza

Jak wynika z opublikowanego w piątek, 21 stycznia, na stronach Ministerstwa Klimatu i Środowiska komunikatu, służby graniczne wraz z pracownikami Białowieskiego Parku Narodowego oraz ekspertami specjalizującymi się w ochronie żubrów, nie potwierdziły informacji, że między ogrodzeniami na wschodniej granicy kraj przebywa 20 żubrów.

Wskazano, że pojedyncze osobniki widywane są po stronie białoruskiej. Napisano, że od początku trudnej sytuacji na granicy, polskie służby przyrodnicze, w tym pracownicy Białowieskiego Parku Narodowego, pozostają w ścisłej współpracy ze służbami mundurowymi, monitorując sytuację przebywających tam zwierząt. - Obserwowany na granicy martwy żubr – według oceny ekspertów – był w podeszłym wieku, a śmierć nastąpiła z przyczyn naturalnych – czytamy w komunikacie.

Tak może wyglądać zmodernizowana stacja Białystok [ZOBACZ WIZUALIZACJE PONIŻEJ]

TAK WYGLĄDA granica Polski z Białorusią! Nasz dziennikarz był na miejscu!

Dodano, że zgodnie z informacjami uzyskanymi z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w planowanym trwałym grodzeniu, w miejscach naturalnie występujących korytarzy migracji, przewidziano przejścia dla zwierząt.

Sonda
Jesteś za budową stałej zapory na granicy polsko-białoruskiej?