Migranci i Białorusini stosują nową taktykę. Co się dzieje na granicy?

2022-01-21 12:25
Migranci i Białorusini stosują nową taktykę. Co się dzieje na granicy?
Autor: Policja Podlaska/KWP Białystok Migranci i Białorusini stosują nową taktykę. Co się dzieje na granicy?

Służby białoruskie i cudzoziemcy stosują nowa technikę nielegalnego przekraczania granicy - powiedziała PAP rzeczniczka straży granicznej por. Anna Michalska. Minionej doby granicę polsko-białoruską próbowało nielegalnie przekroczyć 56 osób.

Jak zauważył do tej pory cudzoziemcy gromadzili się przy granicy, po czym razem atakowali funkcjonariuszy rzucając w nich kamieniami i kłodami drewna. - Funkcjonariusze na granicy zauważyli, że teraz zmienia się sposób ich działania - zaznaczyła por. Michalska. Na czym polega ta nowa taktyka? - Teraz cicho podchodzą pod granicę, szybko przecinają concertinę i pojedynczo przechodzą na polską stronę. W momencie kiedy funkcjonariusze zaczynają ich wyłapywać, to wtedy rozpoczyna się agresja. W naszą stronę lecą kamienie i kłody rzucane zarówno przez cudzoziemców, jak i służby białoruskie - przekazała rzeczniczka SG. 

Szturm migrantów na przejście w Kuźnicy

Do takiej właśnie sytuacji doszło w piątek o godz. 2.45 na odcinku ochranianym przez placówkę Straży Granicznej w Czeremsze. "Tam 49 agresywnych cudzoziemców forsowało granicę. Byli to sami mężczyźni. Zostali złapani i odprowadzeni na linię granicy" - powiedziała Michalska. "Nikomu nic się nie stało" - dodała.

W zeszłym roku Straż Graniczna zanotowała 39,7 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej. W grudniu odnotowano ponad 1,7 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy, w listopadzie 8,9 tys., w październiku 17,5 tys., we wrześniu 7,7 tys., zaś w sierpniu 3,5 tys.

Sonda
Imigranci szturmują polską granicę. Co powinien zrobić rząd?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE