Umowy dotyczące realizacji powyższych projektów podpisał we wtorek (12.02) Wojewoda Podlaski Bohdan Paszkowski, podczas spotkania na przejściu granicznym Kuźnica Białostocka-Bruzgi.
– Realizacja przedsięwzięć pozwoli na usprawnienie obsługi przejścia granicznego zwiększając jednocześnie bezpieczeństwo odpraw granicznych - zaznaczył wojewoda Bohdan Paszkowski. – Zdecydowanie ma zostać poprawiona przepustowość przejścia oraz przyśpieszona kontrola oczekujących w kolejce pojazdów. Zależy nam na tym i dokładamy starań, by obsługa graniczna była jak najlepsza.
Zobacz także: W tych zawodach znajdziesz pracę w Białymstoku [ZDJĘCIA]
Podpisana umowa opiewa na kwotę około 9 mln złotych
Liczba pasów drogowych wjazdowych i wyjazdowych zostanie zwiększona do czterech z dwóch obecnie istniejących, zbudowana zostanie nowa wartownia na potrzeby straży granicznej, nowa stalowa wiata chroniąca przed opadami atmosferycznymi miejsce kontroli. Powstanie też nowy układ ogrodzeń oraz niezbędna infrastruktura techniczna: sanitarna, elektryczna i system instalacji teletechnicznych i telewizji przemysłowej oraz drogowej.
Umowa na realizację drugiego projektu pod nazwą Przebudowa pawilonów kontroli celno-paszportowej w drogowym przejściu granicznym w Kuźnicy Białostockiej, na kwotę 9 471 000 zł, podpisana została z Centrum Informatyki ZETO S.A.
Polecany artykuł:
W jego ramach zostaną przebudowane cztery pawilony kontroli celno-paszportowej, zbudowane dwa nowe pawilony oraz zamontowane wagi dynamiczne.
Czytaj także: Pasażer autobusu BKM zabrany do szpitala. Policja: Kierowca gwałtownie hamował
Modernizacja umożliwi Straży Granicznej i Służbie Celno-Skarbowej na równoczesną kontrolę paszportową i celną samochodów ciężarowych. Według danych służb granicznych pracujących na przejściu w Kuźnicy teraz liczba pojazdów przejeżdżających przez przejście wynosi około 1120, a po zakończeniu prac może się zwiększyć do ok. 2160.
Środki finansowe na realizację przedsięwzięć pochodzą z Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Białoruś-Ukraina 2014-2020 i z budżetu Wojewody Podlaskiego na 2019 rok. Oba projekty są realizowane we współpracy ze stroną białoruską, tzn. Państwowym Komitetem Ceł Republiki Białorusi w Mińsku.
ZOBACZ WIDEO: Leczył nowotwór ziołami