Gdzie jest burza? Radar burzowy online. Śledzi przemieszczanie się burz [MAJ 2021]

i

Autor: Łukasz Stepaniuk Gdzie jest burza? Radar burzowy online. Śledzi przemieszczanie się burz [MAJ 2021]

Gdzie jest burza? Radar burzowy online. Śledzi przemieszczanie się burz [MAJ 2021]

2021-05-13 8:12

Radar burz online. Zobacz, gdzie jest burza na Podlasiu! Synoptycy IMGW zapowiadają na piątek pierwsze w tym roku gwałtowne burze na Podlasiu. Nie daj się zaskoczyć. Radar burzowy to cenne narzędzie, które pozwala zorientować się, gdzie w danej chwili trwa burza. Radar burz przydaje się szczególnie w latem, kiedy gwałtowne burze występują częściej niż w innych porach roku.

W maju 2021 roku rozpoczął się sezon burzowy w Polsce. IMGW wydało ostrzeżenia pierwszego stopnia przed burzami z gradem. Niemal cała mapa Polski jest podświetlona na żółto. Według prognoz IMGW, pierwsza burza w tym roku ma na Podlasiu pojawić się w piątek 14 maja. W przypadku "śledzenia" burz pomocne okazują się radary burzowe dostępne online w internecie. Pamiętajmy, że burza może nas zaskoczyć w każdej chwili. Zwłaszcza wiosną i latem, gdy nieraz jesteśmy w drodze. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa informuje, jak należy się zachować w czasie burzy. Pamiętajmy o tych wskazówkach, mogą one nam uratować życie! Tragiczna historia z Podlasia może być tu przestrogą: Mołoczki. Piorun zabił studenta. Tomek miał 22 lata. "Pioruny biły za naszymi plecami, jakby nas goniły" [ZDJĘCIA, WIDEO] Gdy zaskoczy cię burza, a jesteś na zewnątrz to: nie zatrzymuj się i nie szukaj schronienia pod drzewami, słupami energetycznymi (jeżeli linia ulegnie zerwaniu, zostaniesz porażony prądem), niestabilnymi konstrukcjami np. wiatami oraz wszystkimi wysokimi elementami, bo one przyciągają pioruny; unikaj otwartej przestrzeni. Wykorzystaj jako schronienie istniejące budowle: most, wiadukt, przepusty lub inne stałe konstrukcje. Jeżeli nie masz możliwości takiego ukrycia się, wykorzystaj zagłębienia terenu (rów, głęboki dół); odsuń się od metalowych przedmiotów i ich nie dotykaj; wyjdź natychmiast z wody; unikaj używania telefonu komórkowego, a najlepiej go wyłącz. 

Radar burzowy to bez wątpienia przydatne narzędzie, które pozwala zorientować się, w którym regionie naszego kraju trwa właśnie burza lub w którym kierunku zmierza.

Pierwsza wiosenna burza nad Warszawą
Sonda
Czy widziałeś kiedyś z bliska uderzenie pioruna w ziemię?