Raport dotyczy roku 2018 roku. Do Białostockiej Komunikacji Rowerowej BiKer zapisanych jest 75 tys. osób, czyli co czwarty mieszkaniec. Wynik ten dał 6. miejsce w kategorii „osoby zapisane w systemie”. W 2018 roku rowery miejskie wypożyczono 680 000 razy.
Czytaj także: TYLKO U NAS: Białystok. Pedofil zatrzymany na Warszawskiej. Umówił się na seks z 14-latką. Schwytali go łowcy pedofilów [18+]
W Białymstoku w 2018 roku działały 63 stacje. Biorąc pod uwagę powierzchnię miasta daje to 0,62 stacji na kilometr kwadratowy. W Białymstoku jest 128 km ścieżek rowerowych, co daje stosunek 30% do dróg publicznych.
Czytaj także: Klimatyzacja w autobusach BKM. W których pojazdach działa klimatyzacja? Sprawdź!
Co jeszcze mówią statystyki? 659 rowerów mają do dyspozycji mieszkańcy Białegostoku. Oznacza to, że na jeden rower przypada 451 osób (11. miejsce w kategorii). BiKeR działa przez osiem miesięcy w roku – od kwietnia do listopada. Daje to w sumie trzecie miejsce w kategorii. Pod względem „ceny za wypożyczenie” stolica Podlasia jest także wysoko, bo na drugim miejscu. Pierwsza godzina kosztuje 1 zł, a opłata inicjacyjna 10 zł.
Nieco gorzej jest, jeśli chodzi o stacje napraw. Cztery punkty sprawiają, że średnio jedna stacja przypada na 26 km kw. To sytuuje miasto w drugiej części tabeli. W kategorii „dodatkowe udogodnienia” twórcy rankingu przyznali 3 punkty. Do dyspozycji mieszkańców są rowery dziecięce i tandemy. Osoby zapisane do systemu mogą też korzystać z karty Multisport.
Systemy rowerów miejskich rozwijają się w Polsce bardzo szybko. Są obecne zarówno w Warszawie (prawie 1,77 miliona mieszkańców i aż dwa systemy!), jak i w Tychowie (niespełna 2,5 tys. mieszkańców). W tegorocznym rankingu porównano aż 39 systemów i 38 miast, w których mieszka łącznie niemal 10,7 mln ludzi, a po ich ulicach jeździ 17733 rowerów publicznych.
Czytaj także: Letni park rozrywki w Białymstoku? Taką propozycję ma radny PiS
Po raz drugi z rzędu najlepsze okazało się warszawskie Veturilo. Do tego systemu zapisana jest niemal połowa mieszkańców stolicy! Więcej informacji na temat rowerów publicznych znaleźć można na: https://www.dadelo.pl/blog/systemy-rowerow-miejskich/