Białystok na zdjęciach z lat 50. XX wieku! Perełka! Fotografie zrobiono niedługo po śmierci Józefa Stalina [ZDJĘCIA]

2019-05-10 10:00

Białystok jest miastem niezwykle pięknym, gdzie od wieków współistnieje wiele kultur, narodowości i wyznań. Mieszkają tu zarówno katolicy, wyznawcy prawosławia, rodziny żydowskie, jak i muzułmanie. Chcemy promować jego wyjątkowość, dlatego dziś zapraszamy was w sentymentalną podróż po stolicy Podlasia z lat 50. 

Autorem tych wspaniałych fotografii z lat 1954-1956 jest wybitny naukowiec dr Ryszard Bielawski. Dr Bielawski urodził się w 1930 roku w Lidzie (obecnie Białoruś). Tytuł magistra oraz doktora nauk zoologicznych uzyskał na Uniwersytecie Warszawskim. Jako pracownik Instytutu Zoologii Polskiej Akademii Nauk w Warszawie brał udział w wyprawach naukowych m. in. do Chin, Indii, Korei, a także Mongolii. Jego imieniem nazwano wiele gatunków owadów z różnych rzędów. 

ZOBACZ ZDJĘCIA

W 1985 roku odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi. Obecnie dr Bielawski cieszy się zasłużoną emeryturą i mieszka we Wrocławiu.

Historia zdjęć Białegostoku

 - Do Białegostoku trafiłem w latach 40. po wysiedleniu nas z Kresów Wschodnich, mieszkaliśmy wtedy przy ulicy Wróbla.  Następnie wyjechaliśmy do Grajewa. W roku 1949 przeniosłem się do Warszawy. W okresie, z którego pochodzą zdjęcia przyjeżdżałem z wizytą do rodziców, którzy mieszkali przy ulicy Malmeda w Białymstoku - opowiada doktor Ryszard Bielawski.