Budynek Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku (Pałac Branickich)

i

Autor: jch Budynek Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku (Pałac Branickich)

Studenci Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku zakażeni koronawirusem

2020-10-07 14:50

U kilkunastu studentów Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku badania potwierdziły koronawirusa, przebywają w izolacji domowej - potwierdził w środę PAP rzecznik uczelni Marcin Tomkiel. Zakażeni studenci są z różnych kierunków studiów, m.in. z tzw. English Division kształcący się w języku angielskim.

- Aktualnie wszyscy studenci są dobrym stanie ogólnym. Przebywają w izolacji domowej na kwarantannie. Uczelnia udostępnia sanepidowi kontakt do studentów i osób, które miały z nimi styczność. Uniwersytet w poczuciu odpowiedzialności wykonuje także testy studentom, którzy mają zaplanowane zajęcia w szpitalach klinicznych. Czekamy na dalsze wytyczne z sanepidu - poinformował Tomkiel.

Rzecznik Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku przypomniał, że zajęcia na uczelni od początku nowego roku akademickiego odbywają się w systemie hybrydowym, by zmniejszać ryzyko zakażania.

Czytaj też: Dyrektor ZSP nr 5 w Białymstoku nakazał zakrywanie nosa i ust. "Ze względu na wzrost liczby zachorowań"

- W porozumieniu z Sanepidem monitorujemy na bieżąco aktualną sytuację (...) UMB stosuje się do aktualnych zaleceń GIS i MZ. W akademikach obowiązuje noszenie maseczek, zachowywanie dystansu społecznego i zakaz odwiedzin osób z zewnątrz. Uczelnia zapewnia środki dezynfekcji, które dostępne są przy wejściu do każdego budynku w kampusie UMB - dodaje Tomkiel. Uczelnia nie ma na razie informacji, czy zakażony jest ktoś z wykładowców, czy ktoś z nich jest objęty kwarantanną.

Sonda
Czy obawiasz się koronawirusa?

W środę w Podlaskiem potwierdzono 84. nowych przypadków zakażeń, zmarły kolejne 3 osoby: 77-letni mieszkaniec powiatu hajnowskiego (był hospitalizowany w Hajnówce), 89-letni mieszkaniec powiatu sejneńskiego (był hospitalizowany w Sejnach) oraz 82-letni mieszkaniec powiatu kolneńskiego (był hospitalizowany w Łomży). Wszyscy mieli choroby współistniejące. Do tej pory w Podlaskiem koronawirus przyczynił się do śmierci 51. osób.

W związku z rozwojem pandemii, w woj. podlaskim mamy jedną strefę czerwoną (pow. białostocki - bez Białegostoku) oraz strefę żółtą (pow. wysokomazowiecki). Zobacz, jakie obowiązuje tam obostrzenia. Suwałki i pow. zambrowski są zagrożone objęciem dodatkowymi obostrzeniami.

Kij na koronawirusa. "Będzie dobrze" Adama Federa, odc. 127