Strefy płatnego parkowania (SPP) funkcjonują w większości dużych i średnich miast w Polsce. Ich celem jest zwiększenie rotacji parkujących pojazdów, ograniczenie ruchu w centrach miast oraz poprawa dostępności miejsc parkingowych dla mieszkańców i turystów. Opłaty za parkowanie są pobierane w określonych godzinach, zwykle od poniedziałku do piątku, choć w niektórych miastach mogą obowiązywać również w weekendy. Do miast, w których funkcjonują strefy płatnego parkowania należą m.in.: Warszawa, Kraków, Wrocław, Poznań, Gdańsk, Szczecin, Łódź, Białystok i wiele innych. Każde miasto samodzielnie ustala granice stref, stawki opłat oraz zasady parkowania.
Strefa płatnego parkowania powstała w Suwałkach w 2018 roku. Została nią objęta ul. Tadeusza Kościuszki - jedna z głównych, najdłuższych ulic w mieście, a także ulice: Adama Mickiewicza, ks. Kazimierza Hamerszmita i Plac Marszałka J. Piłsudskiego.
W Suwałkach mała rewolucja. Strefa płatnego parkowania mocno ograniczona
Zgodnie z nowymi przepisami, od 1 kwietnia strefa została znacząco ograniczona i obejmuje jedynie parking przy ulicy Adama Mickiewicza, naprzeciwko Urzędu Miejskiego. Godziny obowiązywania opłat pozostają bez zmian i są egzekwowane od poniedziałku do piątku od godz. 8 do 16.
Władze miasta swoją decyzję argumentują tym, że od jakiegoś czasu w strefie parkuje dużo mniej samochodów niż kilka lat temu, natomiast w innych częściach centrum Suwałk parkingi są zapełnione.
Będzie nowa strefa płatnego parkowania
Ograniczona strefa płatnego parkowania ma obowiązywać 2-3 lata. W tym czasie, w ramach programu rewitalizacji, ma powstać masterplan, który określi ruch samochodowy, rowerowy i pieszy. Specjaliści mają pomóc radnym w wyznaczeniu nowej strefy płatnego parkowania