Światowy Dzień Pszczół. Jak można pomóc w ochronie tych niesamowitych stworzeń?

i

Autor: Pixabay Gdyby nie owady zapylające wielu owoców i warzyw nie byłoby wcale, a plony niektórych upraw byłyby o wiele niższe.

Światowy Dzień Pszczół. Jak można pomóc w ochronie tych niesamowitych stworzeń?

2020-05-20 9:21

Światowy Dzień Pszczół obchodzimy 20 maja. To święto ustanowione przez Organizację Narodów Zjednoczonych (ONZ). Pszczoły to niezwykle ważne pożyteczne stworzenia. Albert Einstein powiedział, że kiedy zginie ostatnia pszczoła, to człowiekowi pozostaną już najwyżej cztery lata życia.

20 maja obchodzimy Światowy Dzień Pszczół. Na naszej planecie żyje około 20 tys. gatunków dziko żyjących pszczół. To bardzo pracowite i pożyteczne stworzenia. Do wyprodukowania 1 kg miodu, pszczoły muszą przysiąść około 4 miliony razy (!) na kwiatach lub liściach, zbierając 3 kg nektaru i pokonując przy tym trasę od 40 000 do 80 000 km.

Jak informuje Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Białymstoku (RLDP) w Polsce żyje ponad 450 gatunków owadów należących do rodziny pszczołowatych, ale pszczoły miodne stanowią jedynie część wszystkich owadów zapylających.

Spis treści

  1. Pszczoły i ich rola
  2. Jakie są powody wymierania pszczół?
  3. Jak można pomóc pszczołom?
  4. Problemy pszczelarzy w Polsce

Pszczoły i ich rola

W twierdzeniu Alberta Einsteina jest sporo prawdy. Rola pszczół w dzisiejszym świecie jest szczególne. Jak wskazują badania, pszczoły są odpowiedzialne za zapylanie ponad 77 % gatunków roślin uprawnych na świecie. RLDP w Białymstoku przypomina, że gdyby nie owady zapylające wielu owoców i warzyw nie byłoby wcale, a plony niektórych upraw byłyby o wiele niższe. Leśnicy przypominają, że praca owadów wpływa na zwiększoną ilość i jakość nasion roślin potrzebnych do odnowienia lasu oraz poprawia urodzaj owoców leśnych będących bazą pokarmową dla zwierząt.

Jak uratować życie pszczół?

Jakie są powody wymierania pszczół?

- W ostatnim czasie obserwuje się niepokojące zjawisko masowego wymierania pszczół - informuje Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Białymstoku. - Przyczynę spadku liczebności, upatruje się w intensywnej gospodarce rolnej, połączonej ze stosowaniem śmiercionośnych pestycydów, ubożeniu lub braku ciągłości bazy pokarmowej, jak również w zabójczej chorobie – warrozie.

Jak można pomóc pszczołom?

Wyginięcie pszczół to realny problem, który może spowodować katastrofę. Jak możemy pomóc pszczołom? Najprostszym sposobem ochrony pszczół jest zakładanie w miastach kwietnych łąk, budowanie domków dla owadów czy sadzenie w swoich ogrodach roślin miododajnych.

Czytaj też: Tu można kręcić Wiedźmina lub Władcę pierścieni. Magiczne Podlasie. Krajobrazy jak z filmu! [ZDJĘCIA]

Jeśli chodzi o działania miejskie, wzorem pod tym względem może być Białystok. W 2019 roku powstały tam kwietne łąki, które tworzą naturalne żerowiska dla owadów. Co ciekawe, w Białymstoku jest też miejska pasieka. W każdym z pięciu uli mieszka królowa i około 35 tys. pszczół. W stolicy Podlasia są też domki dla owadów.

Problemy pszczelarzy w Polsce

- Problemem jest nieprawidłowe stosowanie przez rolników środków ochrony roślin, które mogą być szkodliwe dla pszczół. Brak leczenia lub złe leczenie pszczół przez pszczelarzy, przez co choroby i pasożyty przenoszą się z pasieki do pasieki - wylicza Rafał, młody pszczelarz z okolic Hajnówki w woj. podlaskim.

Pan Rafał zwraca też uwagę, że problemem są kradzieże pasiek wędrownych.

- Tani miód z Ukrainy, zalewa polski rynek - zwraca uwagę pszczelarz. - Cena miodu z Ukrainy jest zdecydowanie poniżej kosztów związanych z pozyskaniem miodu w Polsce.