Szpital USK ma najnowocześniejszy aparat do rezonansu magnetycznego

i

Autor: Pixabay Szpital USK ma najnowocześniejszy aparat do rezonansu magnetycznego

Szpital USK ma najnowocześniejszy w Polsce aparat do rezonansu magnetycznego

2022-04-29 14:15

Najnowocześniejszy w Polsce aparat do rezonansu magnetycznego, umożliwiający dokładniejszą diagnostykę w krótszym czasie badania pacjenta ma Uniwersytecki Szpital Kliniczny (USK) w Białymstoku. W piątek oddano go do użytku. Kosztował ponad 5 mln złotych.

Aparat Siemens Healthineers (o natężeniu pola 1,5 tesli) jest zaawansowany technologicznie. Ma m.in. zespół różnych czujników dostosowujących się do pacjenta w trakcie badania, wykorzystuje także algorytmy sztucznej inteligencji do analizy uzyskanego obrazu, co – jak podkreślano podczas otwarcia pracowni z tym urządzeniem – pomaga w indywidualnym, spersonalizowanym podejściu do diagnostyki pacjenta. Urządzenie kupiła spółka należąca do Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku – Laboratorium Obrazowania Molekularnego i Transferu Technologii (LOMiTT). Konkretnych kosztów inwestycji nie podano, zasłaniając się tajemnicą handlową. Dyrektor tej spółki Daniel Górski powiedział jedynie, że było to ponad 5 mln zł.

Czytaj też: Ratownik medyczny oskarżony o znieważanie lekarza w Bielsku Podlaskim

Rektor Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku (UMB) prof. Adam Krętowski podkreślił, że dotychczas badania rezonansem dla hospitalizowanych pacjentów szpital zlecał na zewnątrz, teraz będą w szpitalu USK. Dodał, że dzięki nowemu urządzeniu, Uniwersytecki Szpital Kliniczny zaczyna nowy etap w rozwoju diagnostyki radiologicznej. Aparat będzie wykorzystywany nie tylko do diagnostyki pacjentów, ale także do badań naukowych i do kształcenia przyszłych lekarzy.

- Zdobywamy urządzenie niesłychanie innowacyjne pod względem naukowym, dające olbrzymie szanse prowadzenia naprawdę innowacyjnych badań naukowych w dziedzinie – śmiało to możemy powiedzieć – już nie tylko radiologii, ale radiomiki, ale jednocześnie ta inwestycja naukowa, którą poczynił UMB będzie przede wszystkim służyła (...) pacjentom – powiedział prorektor UMB ds. nauki i rozwoju prof. Marcin Moniuszko. Dodał, że z efektów tych badań będzie można korzystać od razu w praktyce w leczeniu i nauce.

Dodał, że UMB będzie w swoich badaniach naukowych korzystał z algorytmów sztucznej inteligencji w tym urządzeniu. - Nie omieszkamy wykorzystać tego (urządzenia) na potrzeby rozwoju nowych metod diagnostycznych tak, by jeszcze bardziej usprawnić metody diagnostyki chorób onkologicznych, ale także szeregu innych chorób cywilizacyjnych, którymi od wielu lat w sposób niezwykle szczegółowy, a wręcz wyjątkowy na skalę Polski i świata w naszym uniwersytecie zajmujemy się – dodał Moniuszko. Kierownik Zakładu Radiologii UMB, wojewódzka konsultant w dziedzinie radiologii dr Bożena Kubas wyjaśniła, że nowy aparat jest bardzo nowoczesny, można dzięki niemu wykonać badania wszystkich narządów człowieka. - Obrazowanie morfologiczne jak też badania czynnościowe, np. badania serca, mózgu, badanie funkcjonalne mózgu czy też spektroskopię, która pozwala nam na zobrazowanie jakby wnętrza komórki – powiedziała Kubas. Dodała, że zejście na poziom oceny czynności komórki, metabolizmu, to bardziej zaawansowana i lepsza jakościowo, dokładniejsza możliwość diagnostyki, postęp w diagnostyce, zwłaszcza np. przy nowotworach mózgu.

Na razie bezpłatnie z badań będą korzystać pacjenci szpitala USK, ale dyrekcja szpitala liczy na to, że w przyszłości z badań skorzystają także pacjenci z zewnątrz w ramach świadczeń ambulatoryjnych. Dyrektor USK dr hab. Jan Kochanowicz powiedział, że liczy na to, że NFZ ogłosi wkrótce konkurs na te świadczenia. Szpital chce wykonywać dziennie na tym urządzeniu kilkadziesiąt badań dla pacjentów hospitalizowanych, które są ważne w szybkiej i dokładniejszej niż dotychczas diagnostyce, np. neurologicznej czy neurochirurgicznej.

Rezonans magnetyczny
Sonda
Czy miałeś kiedyś badanie wykonywane rezonansem magnetycznym?