Polecany artykuł:
Co należy do obowiązków urzędnika wyborczego?
Głównym zadaniem urzędnika wyborczego jest nadzór funkcjonowania obwodowych komisji wyborczych. Mają oni pełnić dyżury w okresie przedwyborczym i w dniu samego głosowania. Dyżury te mają na celu sprawny przebieg wyborów. Prócz tego, mają oni organizować i przeprowadzać szkolenia w okręgowych komisjach wyborczych.
Jakie są wymagania?
Według wymagań Krajowego Biura Wyborczego, urzędnikiem może zostać jedynie pracownik urzędów obsługujących. Są to: organy administracji rządowej, samorządowej lub jednostek im podległych lub przez nie nadzorowanych. Kandydat musi mieć wyższe wykształcenie.
Nie może być to osoba, która jednocześnie kandyduje w wyborach w wybranym okręgu wyborczym. Nie może to być również osoba związana z partią polityczną, ani osoba skazana prawomocnym wyrokiem sądu.
>>> Policja zatrzymała pijanego stomatologa
Na jakie wynagrodzenie może liczyć taki urzędnik?
Bazową kwotą wynagrodzenia osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe jest ok. 1800 zł. Kwota ta podlega negocjacji. Jeżeli urzędnik wykonuje swoją pracę w pełnym miesięcznym okresie pracy, może liczyć na wynagrodzenie rzędu 4500 zł.
Formularz zgłoszeniowy, oraz szczegółowe informacje, dostępne są na stronie Krajowego Biura Wyborczego.