W Uniwersyteckim Centrum Przyrodniczym, w dziewięciu salach wystawowych prezentowanych jest 10 ekspozycji stałych. Największą, centralną salę zajmuje wystawa poświęcona przyrodzie północno-wschodniej Polski. W klimatycznym, nawiązującym do natury wnętrzu można zobaczyć m.in. żubra, łosia, jelenia, a także wilka, borsuka, jenota czy bobry oraz wiele gatunków ptaków. Dodatkowo, dzięki specjalnym infokioskom, można nauczyć się rozpoznawania 220 gatunków ptaków Polski i ich głosów.
W kolejnych pomieszczeniach można podziwiać m.in. skamieniałości z osadów polodowcowych, minerały i skały oraz wystawy prezentujące rośliny chronione i charakterystyczne Podlasia, faunę mórz podzwrotnikowych, stawonogi tropikalne, a także przyrodę rejonów polarnych.
UCP oferuje też zwiedzającym możliwość podziwiania zwierząt z hodowli terraryjnych. Szczególnie cennym nabytkiem są również meteoryty oraz tektyty (bryłki zasobnego w krzemionkę naturalnego szkliwa, które powstały najprawdopodobniej w wyniku topienia się skał pod wpływem uderzenia meteorytów w Ziemię). Do tej pory w zbiorach Centrum nie było bowiem pozostałości ciał niebieskich, dlatego podarowane meteoryty stały się zaczątkiem nowej kolekcji. Są to zarazem najstarsze eksponaty w zbiorach placówki. Tę wystawę można będzie oglądać do końca 2018 roku.
UCP na zwiedzających czeka od poniedziałku do piątku w godzinach 9.00-15.00 i w soboty, od 9.00 do 14.00, wstęp jest wolny. Warto tam zajrzeć, zwłaszcza, że ostatnio UCP wzbogaciło się o nowe okazy – m.in. bardzo rzadkie gąbki.
Źródło: Uniwersytet w Białymstoku.
>>> Białystok: Dzieci będą miały nowe miejsce do zabawy
>>> Utrudnienia drogowe w Białymstoku [GDZIE I JAK DŁUGO?]