W woj. podlaskim z powodu grypy zmarły dwie osoby. Specjaliści przypominają: Musimy się szczepić

i

Autor: Pixabay W woj. podlaskim z powodu grypy zmarły dwie osoby. Specjaliści przypominają: "Musimy się szczepić"

W woj. podlaskim z powodu grypy zmarły dwie osoby. Specjaliści przypominają: "Musimy się szczepić"

2019-02-21 10:30

W naszym regionie z powodu grypy i związanych z nią powikłań zmarły dwie osoby w wieku 39 i 49 lat.

W Polsce tylko w ciągu jednego tygodnia z powodu grypy i jej powikłań zmarło aż 25 osób. Aby uzmysłowić sobie jak duża to liczba, wystarczy spojrzeć na dane z poprzednich lat. W całym sezonie 2017 - 2018 w Polsce doszło do 37 zgonów.

W woj. podlaskim z powodu powikłań związanych z grypą zmarły dwie osoby, to pacjenci Uniwersyteckiego Szpitala Klincznego w Białymstoku. Ofiary miały 39 i 49 lat. Pochodziły z powiatu białostockiego i monieckiego.

Czytaj także: Białystok. Szpital USK nie przyjmuje rodzących kobiet. Położne na zwolnieniach. Lekarze deklarują, że w najgorszej sytuacji mogą je zastąpić [AUDIO]

O ile w poprzednim sezonie najwięcej było zachorowań na grypę typu B, to w tym sezonie jest dużo więcej chorych na grypę typu A, która powoduje znacznie cięższe powikłania. Chodzi o podtypy AH1N1 i AH3N2.

W lutym (1.02 - 15.02) odnotowano w woj. podlaskim 11 622 przypadków zachorowań na oraz podejrzeń zachorowań na grypę. Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Białymstoku (WSSE) przypomina, że szczyt zachorowań przypada między styczniem a marcem, więc nowych zachorowań może być więcej.

- Szczepienie jest najpewniejszą profilaktyką przeciwko grypie - mówi dr Iwona Sienkiewicza z WSSE w Białymstoku.

Nigdy nie jest za późno, żeby się zaszczepić. Najlepiej jest przyjąć szczepionkę we wrześniu lub październiku, dzięki czemu będziemy chronieni w całym okresie wzmożonych zachorowań, należy jednak podkreślić, że w późniejszym okresie sezonu nadal warto się szczepić, także wtedy gdy grypę się już przechorowało. Szczepionki zawierają antygeny 4 lub 3 szczepów wirusa i chronią przed zachorowaniem. Same szczepionki, wbrew obawom, nie powodują zachorowania, ponieważ nie zawierają wirusa, a jedynie jego wyselekcjonowane fragmenty.

Grypa - jak rozpoznać?

i

Autor: Sanepid Grypa - jak rozpoznać?

Kwalifikację osoby do szczepienia przeprowadza lekarz, a samo szczepienie może być wykonywane wyłącznie przez lekarza lub pielęgniarkę. Ze względu na zmienność antygenową grypy konieczne jest coroczne ponawianie szczepienia, aby chronić się przed nowymi szczepami wirusa.

Jak przenosi się grypa?

Grypa przenosi się z osoby na osobę drogą kropelkową podczas kichania, kaszlu lub w wyniku bezpośredniego kontaktu ze świeżą wydzieliną z dróg oddechowych zakażonych osób.

Objawy grypy są niecharakterystyczne, lecz najczęstsze dotyczą nagłego występowania:

objawów ogólnych – wysokiej gorączki, dreszczy, bólów mięśni, bólów głowy (najczęściej okolicy czołowej i zagałkowy), uczucia rozbicia i osłabienia, złego ogólnego samopoczucia;
objawów ze strony układu oddechowego – suchego kaszlu, bólu gardła i katarem (zwykle o niedużym nasileniu).

U małych dzieci obraz kliniczny może być całkowicie niecharakterystyczny – obejmować zmienione zachowanie dziecka, senność lub rozdrażnienie, brak apetytu, wymioty.

Zobacz Wypadek autobusu pod Białymstokiem. 9 osób rannych. Do szpitala trafiło 3 dzieci [ZDJĘCIA]

Powikłania

Choroba zwykle ustępuje samoistnie po 3-7 dniach, ale kaszel, zmęczenie i uczucie rozbicia mogą się utrzymywać do ok. 2 tyg. Najczęstsze powikłania grypy to zapalenia ucha środkowego oraz angina paciorkowcowa. Grypa może prowadzić również do ciężkich powikłań i hospitalizacji – najczęstsze to zapalenie płuc, do rzadszych należą zapalenie mięśnia sercowego, mózgu i opon mózgowych i inne, które zdarzają się u dzieci poniżej 2 roku życia, dorosłych w wieku 65 lat lub starszych, kobiet w ciąży oraz osób przewlekle chorych. Śmiertelność grypy sezonowej wynosi 0,1-0,5% (tzn. umiera 1-5 na 1000 osób, które zachorowały), przy czym 90% zgonów występuje u osób po 60 r.ż.

Leczenie grypy

Tak jak w przypadku innych chorób wywoływanych przez wirusy antybiotyki są nieskuteczne i leczenie jest głównie objawowe. Zaleca się pozostanie w domu i odpoczynek, picie dużej ilości płynów, stosowanie niesterydowych środków przeciwzapalnych – uwaga: u dzieci poniżej 16 r.ż. nie należy stosować salicylanów. U małych dzieci niezwykle istotne jest nawadnianie i obniżanie gorączki, która może doprowadzić do wystąpienia drgawek gorączkowych. W przypadku osób należących do grup ryzyka lekarz może zadecydować o zastosowaniu leków antywirusowych (oseltamivir, zanamivir).

ZOBACZ WIDEO: Grypa - co musisz widzieć, zanim zachorujesz