Teksty i życzenia wielkanocne 2023. Rewelacja! Możesz je wysłać rodzinie i znajomym [Facebook, Instagram, Twitter]

i

Autor: Shutterstock Teksty i życzenia wielkanocne 2023. Rewelacja! Możesz je wysłać rodzinie i znajomym [Facebook, Instagram, Twitter]

Przerwa świąteczna

Jak przedłużyć sobie wolne w święta wielkanocne? Jest sposób, ale trzeba szybko to zaplanować [Wielkanoc 2023]

2023-04-04 7:30

Wielkanoc 2023. Uczniowie oraz pracownicy będą mogli przeznaczyć ten wolny czas na odpoczynek i regenerację sił. W dużo lepszej sytuacji są uczniowie, dla których świąteczna przerwa zacznie się już w Wielki Czwartek (6 kwietnia) i potrwa kilka dni. Z kolei pracownicy będą musieli trochę pokombinować, aby przedłużyć sobie wolne. Czy Wielki Czwartek i Wielki Piątek to dni wolne od pracy i szkoły?

Wielkanoc 2023. Już niedługo rozpoczynają się święta wielkanocne. Dla katolików jest to najważniejszy czas w roku, w którym ma miejsce celebracja misterium paschalnego: męki, śmierci i zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. W 2023 roku 1. i 2. dzień świąt wielkanocnych wypada w niedzielę (9 kwietnia) oraz poniedziałek (10 kwietnia). Są to dni ustawowo wolne od pracy i nauki. W połączeniu z sobotą daje to więc 3 dni wolnego. Czy w Wielki Czwartek (6 kwietnia) i Wielki Piątek (7 kwietnia) trzeba iść do pracy lub do szkoły?

Czy trzeba iść do szkoły w Wielki Czwartek i Wielki Piątek?

W przypadku uczniów sprawa jest jasna. Zgodnie z kalendarzem roku szkolnego 2022/2023, który widnieje na stronie Ministerstwa Edukacji i Nauki, wiosenna przerwa świąteczna obejmuje aż... 6 dni. Uczniowie mają wolne od 6 kwietnia do 11 kwietnia. Zdecydowanie mniej powodów do zadowolenia mają osoby pracujące.

Czytaj też: Życzenia wielkanocne dla rodziny. Pięknie oddają sens świąt. Gotowce na SMS, Messenger, Facebook

Czy Wielki Piątek i Wielki Czwartek jest wolny od pracy?

W kalendarzu na czerwono zaznaczona jest tylko niedziela wielkanocna oraz poniedziałek wielkanocny. W tych dwóch dniach wszystkie zakłady pracy są zamknięte. Wielki Czwartek (6.04) i Wielki Piątek (7.04) to teoretycznie normalne dni, choć Kościół katolicki obchodzi w tych dniach celebruje ważne wydarzenia w ramach tzw. Wielkiego Tygodnia. Udzielenie wolnego od pracy w tych dniach leży wyłącznie w gestii pracodawcy. Pracownik może spróbować wziąć sobie urlop na te dwa dni, aby zrobić sobie świąteczny, długi weekend, czyli zacząć wolne 6 kwietnia, a do pracy wrócić dopiero 11 kwietnia.

Czytaj też: Załamanie pogody na święta wielkanocne? Posępna prognoza IMGW. Aż nie chce się wierzyć

Kiermasz wielkanocny. Podkarpaccy twórcy pokazali cuda

QUIZ. Katoliku, co wiesz o swojej wierze? 10/15 to absolutne minimum

Pytanie 1 z 15
„Chrzest Pana Jezusa w Jordanie”. Która to tajemnica Różańca?
Listen on Spreaker.