Wraca bezpośrednie połączenie kolejowe z Białegostoku do Hajnówki

2020-07-13 9:47 Paweł Jakubowski
pociąg
Autor: Wrota Podlasia

Po blisko 30 latach zostanie przywrócony kolejowy transport pasażerski z Białegostoku do Hajnówki. Było to możliwe dzięki modernizacji odcinka Hajnówka - Lewki oraz umowie między Województwem Podlaskim, a spółką Polregio.

Uruchomiona 100 lat temu linia została zawieszona w 1994 r. Na odcinku Hajnówka - Lewki od 2018 r. prowadzony był jedynie ruch towarowy. Obecnie kolejowe połączenie między Hajnówką, a stolicą regionu jest możliwe okrężną drogą przez Czeremchę, przez co podróżni muszą pokonać trasę dłuższą o kilkadziesiąt kilometrów.

Dzięki podpisanej umowie od stycznia przyszłego roku na trasę Białystok - Hajnówka ma wrócić 6-8 połączeń pasażerskich dziennie. Pociągi pojadą z prędkością do 100 km/h.

Aby uruchomić pociągi trzeba było zmodernizować  27-kilometrowy odcinek Hajnówka - Lewki. Wybudowano na nim nowe tory, 12 obiektów inżynieryjnych, 22 przejazdy oraz 7 przystanków wyposażonych w nowoczesne perony.

– Staramy się inwestować w tabor i zaplecze. Mamy nadzieję, że ta linia  będzie służyła tak mieszkańcom województwa podlaskiego, jak i turystom odwiedzającym region - powiedział Artur Martyniuk, prezes Polregio. 

Policyjni „wodniacy” pomogli windsurferowi na jeziorze Wigry

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.