Naukowcy i lekarze pod kierownictwem prof. Karola Kamińskiego z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku wspólnie z ekspertami firmy Techmo zdecydowali się opracować system diagnostyki komputerowej VAMP (Voice Analysis for Medical Professionals). Może on usprawnić wczesną diagnostykę chorób cywilizacyjnych, schorzeń psychicznych i zmian neurodegeneracyjnych. Dzięki jego zastosowaniu diagnostykę medyczną można będzie zapoczątkować nie tylko podczas wizyty u lekarza, ale także gdy pacjent rozmawia przez telefon. Docelowo ma powstać nawet specjalna aplikacja na urządzenia mobilne.
Czytaj także: Natalia zaginęła. Na Sylwestra poszła do koleżanki. Do tej pory nie wróciła. Szuka jej rodzina
Grant w wysokości blisko 10 mln. złotych przyznało Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.
W badaniach, które posłużą opracowaniu systemu, weźmie ponad 500 osób, w tym pacjenci z następującymi chorobami:
- Zaburzenia neurologiczne : zmiany neurodegeneracyjne, predemencja i demencja, przebyte udary i zmiany naczyniopochodne w ośrodkowym układzie nerwowym
- Choroba wieńcowa i miażdżyca tętnic obwodowych
- Niewydolność serca
- Otyłość, zespół metaboliczny
- Cukrzyca
- Niedoczynność tarczycy
- Zespół policystycznych jajników (PCOS)
- Choroby układu oddechowego
- Zaburzenia depresyjno-lękowe w tym choroba afektywna jednobiegunowa i dwubiegunowa
- Schizofrenia
- Mowa jest głównym sposobem przekazywania informacji pomiędzy ludźmi - czytamy w komunikacie wydanym przez Uniwersytet Medyczny w Białymstoku. - Oprócz treści przekazuje szereg dodatkowych informacji, mających istotny wpływ na to, jak jest odbierana: stan emocjonalny, osobowość czy cechy charakteru. Narząd mowy jest bardzo wrażliwy na dolegliwości zarówno somatyczne jak i psychiczne, stąd stan zdrowia mówcy istotnie wpływa na sposób komunikowania się, emisję głosu, składnię, semantykę oraz specyficzne nawyki. Zarówno zaburzenia psychiczne, przewlekłe choroby zapalne jak i zaburzenia funkcji gruczołów wydzielania wewnętrznego wpływają na mowę, a zarazem są istotnymi czynnikami ryzyka miażdżycy i chorób serca.
Wcześniejsze wykrycie i leczenie tych zaburzeń może zmniejszyć śmiertelność sercowo-naczyniową. W niewydolności krążenia jednym z pierwszych objawów pogorszenia stanu jest zbieranie się płynów wewnątrz ustroju mogące prowadzić do obrzęku strun głosowych i zmian barwy głosu. Wśród zaburzeń neurologicznych zarówno udar jak i choroby neurodegeneracyjne zawierają w swoich objawach zaburzenia mowy. Wcześniejsze ich wykrycie umożliwi skuteczniejsze leczenie i rehabilitację tej grupy pacjentów.
Pomimo tego, obecnie rzadko używa się analizy mowy w diagnostyce medycznej. Zespół naukowców planuje opracować metodę komputerowej analizy cech mowy w aspekcie występowania lub ryzyka pojawienia się zaburzeń metabolicznych, chorób układu oddechowego, krążenia i nerwowego. Korzystająca z tej metody aplikacja umożliwi analizę uzyskanych danych i wykrycie wczesnych objawów chorobowych. Dzięki temu sugestia rozpoznania będzie mogła być stawiana nie tylko w trakcie wizyty, ale również podczas rozmowy telefonicznej z pacjentem.
Czytaj także: Syn Zenka Martyniuka pójdzie na odwyk? Gwiazda disco polo dla SE: "Zrobimy wszystko, by trafił do najlepszych specjalistów"
Projekt krakowskiej Techmo (firmy specjalizującej się w technologiach przetwarzania mowy) i Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku otrzymał jedną z najwyższych ocen w Programie Projektu NCBiR. W sumie o granty rywalizowało w tej edycji konkursu blisko 130 innowacyjnych projektów. Grant UMB i firmy Techmo realizowany będzie przez 4 lata.