Zakaz odwiedzin w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym

i

Autor: pixabay.com/Herney/CC0 Zakaz odwiedzin w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym

Zakaz odwiedzin w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym - bakteria New Delhi nie daje za wygraną!

2017-03-28 19:23

Zakaz odwiedzin w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym obowiązuje w 10 klinikach. Wszystko po to, by ograniczyć rozprzestrzenianie się odpornej na antybiotyki bakterii New Delhi. 

Tylko od początku marca obecność tej bakterii stwierdzono u 18 pacjentów USK w Białymstoku. Najgorzej było w lutym, wtedy odnotowano 32 przypadki. 

- W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym od niemal roku obowiązują procedury, które mają zapobiegać rozprzestrzenianiu się Klebsiella Pneumoniae typu New Delhi. Chorzy są izolowani i poddani specjalnemu rygorowi sanitarnemu. Zakaz odwiedzin obejmuje kliniki, w których przebywają pacjenci, u których wykryto New Delhi - podkreśla Katarzyna Malinowska. 

Bakteria staje się niebezpieczna wtedy, kiedy przedostanie się do krwi, dróg moczowych czy dróg oddechowych. Nie można się nią zarazić np. drogą kropelkową, a jedynie kontaktową, czyli przez brudne ręce czy np. niezdezynfekowane toaletę. Stąd najważniejsza w profilaktyce jest higiena czyli np. regularne mycie rąk, zwłaszcza po odwiedzinach w szpitalu!

Pacjentów, u których stwierdzono obecność bakterii w przewodzie pokarmowym, a nie obserwuje się objawów chorobowych - nie poddaje się leczeniu. W większości przypadków organizm jest w stanie w ciągu 6-12 miesięcy sam ją zwalczyć. 

Zakaz odwiedzin obejmuje następujące kliniki:

Kl. Kardiochirurgii 

Kl. Endokrynologii, Diabetologii i Chorób wewnętrznych 

II Kl. Chirurgii Ogólnej 

Klinika Ginekologii 

II Kl. Nefrologii 

Klinika Chirurgii Naczyń i Transplantologii

Kl. Hematologii 

Kl. Alergologii i Chorób Wewnętrznych 

Klinika Ortopedii i Traumatologii 

Oddział Intensywnej Terapii 

>>> Policyjny pościg i strzały na ulicach Białegostoku. Wszystkiemu winna marihuana!