To odcinek, za którego ochronę odpowiada placówka SG w Białowieży (woj. podlaskie). Zatrzymani cudzoziemcy, to obywatele m.in. Sierra Leone, Kenii, RPA, Senegalu, Kamerunu, Ghany, Konga i Egiptu - podała SG w czwartek rano na Twitterze. Najwięcej osób - 42, przekroczyły granicę przez rozlewiska rzeki Leśna Prawa na odcinku ochranianym przez placówkę SG w Białowieży. Z danych Straży Granicznej wynika, że od początku sierpnia doszło do 751 prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej. W lipcu zanotowano w sumie takich przypadków blisko 900. Łącznie od początku tego roku SG odnotowała ponad 7,7 tys. prób nielegalnego przekroczenia polsko–białoruskiej granicy.
Zapora na granicy polsko-białoruskiej. Skończyły się fizyczne ataki na funkcjonariuszy
Straż Graniczna ocenia, że stalowe ogrodzenie zbudowane na tej granicy (trwają prace związane z uruchomieniem jeszcze tzw. bariery elektronicznej, czyli systemu kamer i detektorów) spełnia swoje zadanie i jest realnym utrudnieniem dla nielegalnej imigracji. Wskazuje, że liczba prób przekroczenia granicy polsko-białoruskiej spadła ostatnio dziesięciokrotnie, z 800 do maksymalnie ok. 80 prób na dobę.
Podlaski Oddział SG zwraca uwagę, że dzięki istniejącej barierze od kilku miesięcy nie notuje fizycznych ataków na funkcjonariuszy (rzucania kamieniami, oślepiania laserami). Nie ma też siłowych prób jej przekraczania przez duże grupy osób.