Zasiłek opiekuńczy został przedłużony z 24 maja do 14 czerwca. Jak informuje Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, nadal będzie on przysługiwać rodzicom dzieci do 8. roku życia w związku z zamknięciem z powodu epidemii żłobków, klubów dziecięcych, przedszkoli czy szkół. Prawo do zasiłku opiekuńczego będą mieli również ci rodzice, którzy mimo otwarcia placówki nie zdecydują się na posłanie do niej dziecka.
Spis treści
- Minister Marlena Maląg: Dajemy rodzicom wybór
- Jak uzyskać dodatkowy zasiłek opiekuńczy?
- Trzeci etap znoszenia obostrzeń
- Białystok. Szkoły i przedszkola. Kiedy otwarcie?
Minister Marlena Maląg: Dajemy rodzicom wybór
Rozporządzenie Rady Ministrów dotyczące zasiłków opiekuńczych wejdzie w życie 25 maja 2020 roku.
– W ten sposób dajemy rodzicom wybór i możliwość samodzielnego podjęcia decyzji. Ci, którzy chcą lub muszą wrócić do pracy, będą mogli posłać dziecko do znowu działającej placówki. Rodzice, którzy się na to nie zdecydują, będą mieli prawo do dodatkowego zasiłku opiekuńczego – zapewnia minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg.
Polecany artykuł:
Jak uzyskać dodatkowy zasiłek opiekuńczy?
Aby otrzymać dodatkowy zasiłek opiekuńczy należy złożyć u swojego płatnika składek oświadczenie o sprawowaniu opieki nad dzieckiem. Oświadczenie to jest jednocześnie wnioskiem o dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Osoby prowadzące działalność pozarolniczą składają oświadczenie w ZUS.
- Dokument ten można złożyć w dowolnym momencie, ale nie można zapomnieć o jego złożeniu, bo bez niego ani ZUS ani płatnik składek nie wypłacą zasiłku - informuje Katarzyna Krupicka regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.
- Uprawnienia do dodatkowego zasiłku opiekuńczego ustalane są tylko na okres wskazany w oświadczeniu. Jeżeli ubezpieczony chce otrzymać dodatkowy zasiłek opiekuńczy na kolejny okres musi ponownie złożyć oświadczenie wskazując w nim ten kolejny okres. Przyznany dodatkowy zasiłek opiekuńczy nie jest uwzględniany do limitu 60 dni przysługujących w roku kalendarzowym - wyjaśnia Krupicka.
Trzeci etap znoszenia obostrzeń
Od pewnego czasu trwa odmrażanie polskiej gospodarki i znoszenie ograniczeń wprowadzonych z powodu epidemii koronawirusa. Obecnie trwa trzeci etap znoszenia obostrzeń. Otwierane są salony fryzjerskie, salony kosmetyczne. Można już pójść do restauracji lub do kawiarni. W kościołach i cerkwiach może przebywać większa liczba wiernych. Podwyższony jest też limit pasażerów w środkach transportu publicznego. Czytaj też: Białostocka Komunikacja Miejska. Truskolaski: Wpływy z biletów zmniejszyły się o około 3 mln złotych
Od 25 maja możliwe będzie prowadzenie zajęć opiekuńczo-wychowawczych w klasach 1-3 szkoły podstawowej. Będą możliwe też możliwe konsultacje z nauczycielami w szkołach dla maturzystów i uczniów 8 klas głównie z przedmiotów zdawanych na egzaminach. Konsultacje będą mogły odbywać się indywidualnie lub w małych grupach. Natomiast od 1 czerwca konsultacje w szkołach z nauczycielami dla pozostałych uczniów ze wszystkich przedmiotów.
Zobacz też: Koronawirus, a wesele. Kiedy zorganizować? Paulina: "Przestaliśmy się łudzić"
Białystok. Szkoły i przedszkola. Kiedy otwarcie?
Miasto Białystok planuje otworzyć miejskie żłobki i przedszkola w poniedziałek 25 maja. Placówki przygotowują się obecnie do ponownego przyjmowania dzieci i świadczenia swoich usług opiekuńczych i edukacyjnych. Czytaj też: Prezydent Białegostoku: "To duże przedsięwzięcie logistyczne"
Od 25 maja w klasach I-III szkół podstawowych mogą być realizowane zajęcia opiekuńczo-wychowawcze dla chętnych uczniów. Jak czytamy na oficjalnej stronie miasta: "Z dotychczas zebranych przez Departament Edukacji danych wynika, że na prawie 8 tys. uczniów do szkół planuje przyjść 1364."
Zobacz także: Białystok. Łączenie klas w szkołach podstawowych. Rodzice: Nie godzimy się na taki "rollercoaster" fundowany naszym dzieciom
Od 25 maja uczniowie klas VIII będą mogli korzystać ze szkolnych konsultacji ze wszystkich przedmiotów, w szczególności z tych, z których 16-18 czerwca będą zdawać egzamin ósmoklasisty. Spośród ok. 2,3 tys. uczniów 1166 deklaruje chęć uczestnictwa w takich konsultacjach.
- Zostaną także wprowadzone konsultacje dla absolwentów szkół, którzy przystąpią do matury - czytamy na oficjalnej stronie miasta. - Na prawie 3,4 tys. maturzystów chce z tej możliwości skorzystać 1022 uczniów.
Co ważne, wszystkie zajęcia i konsultacje będą dobrowolne, prowadzone z zachowaniem zasad sanitarnych. W przypadku osób niepełnoletnich będzie wymagana zgoda rodzica lub opiekuna prawnego. Rodzic będzie musiał wypełnić stosowną do potrzeb deklarację uczęszczania dziecka do szkoły i dostarczyć ją dwa dni robocze przed rozpoczęciem zajęć do godziny 15.