Zorza polarna w Polsce 2019. Gdzie ją można zobaczyć? Podpowiadamy!

i

Autor: Policja Podlaska Zorza polarna w Polsce 2019. Gdzie ją można zobaczyć? Podpowiadamy!

Zorza polarna w Polsce 2019. Gdzie ją można zobaczyć? Podpowiadamy!

2019-02-27 11:47

Zorza polarna zjawisko świetlne obserwowane w górnej atmosferze w pobliżu biegunów magnetycznych planety, która ma silne pole magnetyczne o charakterze dipolowym. Zorzę polarną będzie można podziwiać w niektórych częściach Polski.

Zjawisko pojawi się w wyniku uderzenia w Ziemię strumienia wiatru słonecznego. Dotrze do ziemskich biegunów magnetycznych już dzisiaj wieczorem, około godziny 22:00. I jeśli ta prognoza się sprawdzi, w nocy z 27 na 28 lutego mamy sporą szansę na ujrzenie zorzy polarnej. Zjawisko będzie widoczne w północnej części kraju.

Czytaj także: E-dowód. Nowe dowody osobiste od 4 marca. Sprawdź, czy musisz wymienić dowód

Gdzie zobaczyć zorzę polarną?

Ostatni raz zorza polarna była widoczna w Polsce we wrześniu ubiegłego roku. Zorza ma być widoczna przede wszystkim w północnej części kraju, zatem mieszkańcy m.in. woj. podlaskiego mogą próbować zobaczyć to niezwykłe zjawisko.

Jak fotografować zorzę polarną?

Do tego celu najbardziej nadają się obiektywy szerokokątne. Fotografowie zalecają, aby przy fotografowaniu zorzy polarnej unikać wszelkich filtrów, które mogą powodować zniekształcenia. Aparat należy umieścić nieruchomo na statywie i zastosować następujące ustawienia: ISO 400-800, przysłona f2,8 - f4, czas naświetlania: 15-60 sekund.

Zobacz wideo: 500 plus na pierwsze dziecko okiem ekonomisty. Kto straci najwięcej?