100 lat niepodległości Białegostoku. WOAK świętował na słodki i śpiewająco [ZDJĘCIA]

2019-02-19 18:22

Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Białymstoku zaprosił dzisiaj mieszkańców Białegostoku na patriotyczne spotkanie upamiętniające setną rocznicę odzyskania niepodległości przez Białystok. 

Uroczystość połączona była ze wspólnym śpiewaniem żołnierskich piosenek i prezentacją biało-czerwonych wypieków. W spotkaniu udział wzięły panie z kół gospodyń wiejskich z województwa podlaskiego, które przygotowały biało-czerwone słodkości.

>>>100 lat niepodległości Białymstoku. WOAK świętował na słodki i śpiewająco [ZDJĘCIA]<<<

W pracowni plastycznej WOAK trwały warsztaty wykonywania papierowych kwiatów, prowadzone przez instruktorów WOAK. Wspólne śpiewanie żołnierskich piosenek na placu przed Teatrem Dramatycznym poprowadzili instruktorzy muzyki z WOAK. Wziął w nim udział chór Zespołu Pieśni i Tańca „Kurpie Zielone” oraz chór im. Stanisława Moniuszki. Na tę okazję WOAK przygotował żołnierskie śpiewniki.

Czytaj także: Trudna sytuacja w USK w Białymstoku. Szpital wstrzymał przyjęcia kobiet na porodówkę. 40 położnych jest na zwolnieniach lekarskich [AUDIO]

Czytaj także: Wypadek na ul. Kopernika w Białymstoku. 20-latka potrąciła na pasach pieszego

Polska odzyskała niepodległość 11 listopada 1918 roku. Białystok odzyskał niepodległość kilka miesięcy później, bo 19 lutego 1919 roku. Dlaczego tak późno? Gdy 11 listopada Polska odzyskała wolność, na terenie naszego miasta wciąż stacjonowały wojska niemieckie. W lutym Niemcy wycofywali się do Prus Wschodnich. Dopiero 19 lutego wieczorem do Białegostoku weszła armia Polska. Datę tą uznaje się za symboliczną datę odzyskania niepodległości w naszym mieście. 22 lutego odbyła się uroczysta defilada naszego wojska.