11 listopada. Święto Niepodległości w Białymstoku. Wydarzenia, na których warto być!

i

Autor: Dawid Gromadzki/UM Białystok 11 listopada. Święto Niepodległości w Białymstoku. Wydarzenia, na których warto być!

Święto w Białymstoku

11 listopada. Święto Niepodległości w Białymstoku. Wydarzenia, na których warto być!

2022-11-10 8:20

Na piątek w ramach obchodów 104. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę przygotowano w Białymstoku mnóstwo atrakcji. Będą zawody sportowe, prezentacje sprzętu wojskowego, bezpłatny wstęp do Muzeum Wojska. Będzie można też skosztować prawdziwej wojskowej grochówki.

Główne uroczystości zaplanowano o godz. 12.30 przed pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego. - Święto niepodległości to jedno z najważniejszych świąt w naszym polskim kalendarzu i zależy nam na tym, by nie ograniczać się tylko do tego, by być podczas oficjalnych uroczystości tutaj, pod pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego (...) ale chcielibyśmy, żeby to święto miało też troszeczkę inny charakter (...) żeby miało ono bardziej radosny charakter, żebyśmy wspólnie w tą 104. rocznicę odzyskania przez nasz kraj niepodległości, pokazali naszą wspólnotę w bardzo różny sposób - mówił zastępca prezydenta Białegostoku Rafał Rudnicki. Stąd też zaproszenie także na biegi, grochówkę, odwiedziny w Muzeum Wojska. Władze miasta będą rozdawać kokardy narodowe, lizaki, zachęcać w ten sposób do radosnego świętowania z niepodległości.

Biegnę dla Niepodległej

11 listopada o godz. 14 w Białymstoku zaczną się biegi w ramach imprezy "Biegnę dla Niepodległej", które organizuje Fundacja Białystok Biega. Zgłosiło się ok. 1,3 tys. biegaczy, którzy pobiegną w biegu głównym na dystansie 10 km i w biegu okolicznościowym na dystansie 1918 metrów - poinformował prezes Fundacji Białystok Biega Grzegorz Kuczyński.

Wojskowa grochówka

Tradycyjną grochówkę przygotuje Mariusz Kisiel, jeden z laureatów telewizyjnego programu kulinarnego. Będzie można jej skosztować w rejonie ratusza w centrum miasta. - Zapraszam was na taką tradycyjną, polską, wojskową grochóweczkę. Będzie ona serwowana w towarzystwie rzemieślniczego chlebka. Jedno co mogę obiecać, na pewno będzie smacznie, no i znając mnie, to będzie też wesoło - mówił Mariusz Kisiel.

Muzeum Wojska w Białymstoku

11 listopada będzie otwarte Muzeum Wojska. Dyrektor tej placówki Robert Sadowski poinformował, że będzie można bezpłatnie zwiedzać wszystkie wystawy. Placówka przypomni także na nowej wystawie postacie związane z odzyskiwaniem niepodległości w mieście (Białystok odzyskał niepodległość 19 lutego 1919 r.), posłuchać wykładu o tamtych wydarzeniach. Będą prezentacje sprzętu żołnierzy z 18. Białostockiego Pułku Rozpoznawczego. Będzie też rozstrzygnięcie konkursu plastycznego "Moja niepodległa".

Władze miasta udekorują Białystok flagami narodowymi. O wywieszanie flag na swoich domach czy balkonach mieszkań zaapelował także do mieszkańców wiceprezydent Rafał Rudnicki.

QUIZ. Największe wojny i bitwy w historii. Spróbuj zdobyć chociaż 6 punktów

Pytanie 1 z 10
Wojna stuletnia z XIV i XV wieku to przede wszystkim konflikt między...