I Marsz Równości w Białymstoku już 20 lipca

i

Autor: Ewelina Worobiej I Marsz Równości w Białymstoku już 20 lipca

TEGO jeszcze nie było! Marsz w obronie disco polo i nie tylko. Szykują 40 zgromadzeń

2019-07-02 11:18

"Marsz w obronie disco polo jako muzyki tożsamościowej", "Pikieta poparcia obowiązkowej matury z matematyki" czy "Celebrowanie Międzynarodowego Święta Szachów" to tylko trzy z kilkudziesięciu zgłoszonych do Urzędu Miejskiego w Białymstoku zgromadzeń zaplanowanych na 20 lipca. Tego dnia w Białymstoku odbędzie się I Marsz Równości.

I Marsz Równości w Białymstoku zaplanowany jest na 20 lipca. Wydarzenie wywołuje ogromne emocje.

- Wiemy, o co walczymy i wiemy, że jest to słuszne - twierdzą organizatorzy z Tęczowego Białegostoku. - Wiemy, że Białystok jest miastem dla wszystkich. Chcemy to powiedzieć na głos. Dlatego 20 lipca 2019 pójdziemy razem podczas Pierwszego Marszu Równości w Białymstoku. Cele marszu to nie tylko przeciwdziałanie dyskryminacji ze względu na tożsamość i orientację seksualną, ale także wyraz solidarności z osobami LGBT+ i walka o prawa człowieka, które mamy wszyscy i o których respektowanie nie powinniśmy musieć walczyć, lecz musimy.

Marsz zaplanowany jest na 20 lipca. Problem w tym, że do Urzędu Miejskiego w Białymstoku zgłoszono kilkadziesiąt zgromadzeń, które odbędą się dokładnie w tym samym terminie. Trudno powiedzieć, czy wszystkie wymienione niżej pikiety i marsze dojdą do skutku. 20 lipca miałyby się odbyć m.in.:

  • Marsz w obronie disco polo jako muzyki tożsamościowej
  • Wiec poparcia dla Krzysztofa Kononowicza
  • Wiec poparcia dla korzystnej pogody obecnie panującej w Polsce
  • Manifestacja w obronie tradycyjnych wartości
  • Protest przeciwko deprawacji dzieci w szkołach
  • Manifestacja heteroseksualizmu
  • Pikieta poparcia obowiązkowej matury z matematyki
  • Promowanie tradycyjnego modelu rodziny
  • Publiczny odczyt poezji patriotycznej
  • Antoniuk - Dziesięciny razem dla Rodziny
  • Celem zgromadzenia jest wezwanie władz miasta do utworzenia w Białymstoku Ogrodu Botanicznego w postaci przemów z okazji 36 rocznicy powstania Ogrodu Botanicznego
  • Zwrócenie uwagi społeczeństwa na problem wykluczenia w przestrzeni publicznej fanów muzyki trance i hip-hop, w tym głównie takich wykonawców jak Mobbyn oraz Kaz Bałagane

Zgłoszenia będą zarejestrowane, jeżeli będą one spełniały wymogi ustawy o zgromadzeniach. Jak czytamy w ustawie "Prawo o zgromadzeniach"

Jeżeli wniesiono zawiadomienia o zamiarze zorganizowania dwóch lub większej liczby zgromadzeń, które mają zostać zorganizowane chociażby częściowo w tym samym miejscu i czasie, w szczególności w odległości mniejszej niż 100 m pomiędzy zgromadzeniami, i nie jest możliwe ich odbycie w taki sposób, aby ich przebieg nie zagrażał życiu lub zdrowiu ludzi albo mieniu w znacznych rozmiarach, o pierwszeństwie wyboru miejsca i czasu zgromadzenia decyduje kolejność wniesienia zawiadomień.

Sprzeciw wobec marszu wyrażają organizacje prawicowe. W internecie trwa zbiórka podpisów pod petycją: NIE dla marszu środowisk LGBT+ w Białymstoku 20.07.2019. Podpisało się pod nią ponad 7 tysięcy osób. Celem jest zdobycie 10 tys. podpisów. Zostanie ona przekazana prezydentowi Białegostoku.

Tak było na tegorocznym Marszu Równości w Krakowie:

- Mamy nadzieję, że Panu Prezydentowi też zależy na spokoju białostoczan, którzy w większości szanują tradycyjne wartości. - czytamy w petycji. - Mamy nadzieję, że Pan Prezydent ceni je również. Dlatego zwracamy się z prośbą o uchronienie nas i naszych dzieci przed przekazem, który próbuje narzucić obcą nam ideologię małej grupy.