Artystyczna instalacja powstanie na Rynku Siennym [AUDIO]

2019-02-25 16:58

Zielony skwer i betonowy sarkofag z płaskorzeźbami pojawi się w miejscu dawnej nekropolii.

Rynek Sienny w Białymstoku zyska nowy wizerunek. Powstanie tu artystyczna instalacja, która ma upamiętnić ewangelicko-augsburską nekropolię z XVIII wieku.

ZOBACZ ZDJĘCIA

Miasto ogłasza przetarg na wybór wykonawcy, który zagospodaruje teren według przygotowanego już projektu. Jego autorem jest artysta - rzeźbiarz Jarosław Perszko:


Pod instalacją znajdzie się krypta, w której mają spocząć szczątki po ekshumacji kilku pochówków. Teren wzdłuż granic cmentarza będzie otoczony niskimi murkami.

– Dzięki temu godnie upamiętnimy społeczność ewangelicką, która przez dziesiątki lat współtworzyła historię naszego miasta – mówi prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski. – Ze względu na szczególny charakter tego miejsca, będącego niegdyś nekropolią, wszystkie prace odbywają się za wiedzą i akceptacją proboszcza-administratora parafii ewangelicko-augsburskiej w Białymstoku.

Magistrat chce rozstrzygnąć przetarg jeszcze w marcu. Wykonawca będzie miał 9 miesięcy na realizację projektu. Szacowany koszt tej inwestycji to ok. 2 mln zł.​

Czytaj także: Pod kołami radiowozu pękła pokrywa studzienki kanalizacyjnej. Samochód uderzył w ogrodzenie posesji