Białymstoku. Czy w Sylwestra będzie można puszczać fajerwerki i strzelać petardami?

i

Autor: Pixabay Białymstoku. Czy w Sylwestra będzie można puszczać fajerwerki i strzelać petardami?

Białystok. Czy w Sylwestra będzie można puszczać fajerwerki i strzelać petardami?

2020-12-30 15:29

W tym roku Sylwester wypada w czwartek 31 grudnia. Przyzwyczailiśmy się, że co roku podczas zabaw i koncertów sylwestrowych możemy podziwiać na niebie tradycyjne pokazy fajerwerków. W tym roku, w związku z pandemią, Sylwester będzie wyglądał zupełnie inaczej niż dotychczas.

Czy w Sylwestra będzie można puszczać fajerwerki i strzelać petardami? Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta, bo oficjalnie nie ma takiego zakazu, ale wszystko wskazuje na to, że w praktyce będzie to niemożliwe. Premier Mateusz Morawiecki zaapelował do Polaków, aby spędzili Sylwestra spokojnie i w domach.

Z 31 grudnia na 1 stycznia w godz. 19 – 6 obowiązuje zakaz przemieszczania się. Wyjątkiem jest wykonywanie czynności służbowych lub zawodowych, działalności gospodarczej, a także zaspokojenie niezbędnych potrzeb związanych z bieżącymi sprawami życia codziennego. Co za tym idzie, za wyjście z domu bez ważnego powodu grożą mandaty. To znaczy, że strzelanie petardami i puszczanie fajerwerków w przestrzeni publicznej jest niedozwolone.

Czytaj też: Życzenia Nowy Rok 2021. Dowcipne, zaskakujące i wyjątkowe życzenia noworoczne!

Przez koronawirusa zakażą petard i fajerwerków w sylwestra?

Istnieje jeszcze opcja strzelania fajerwerkami z balkonu, ale to z kolei kategorycznie odradzają strażacy. - Nie wolno wypuszczać fajerwerków z okien i balkonów, gdyż istnieje duże prawdopodobieństwo, że mogą wpaść do naszego mieszkania lub sąsiadów i spowodować panikę bądź pożar - czytamy na oficjalnej stronie straży pożarnej.

Wybierz najpiękniej rozświetlone miasto w Polsce! Do wygrania sprzęt o wartości 200 tys. złotych. Kliknij tutaj!

Fajerwerki będą mogli natomiast odpalić ci, którzy mieszkają w domach z własnym podwórkiem. Pamiętajmy też że huk petard niepokoi zwierzęta, szczególnie psy. Wiele miast w Polsce już dawno temu zrezygnowała z sylwestrowego pokazu fajerwerków. W Białymstoku zamiast pokazu pirotechnicznego w ostatnich latach oglądaliśmy pokaz laserów.