– Pamiętamy o tragicznej historii naszego miasta. Naszym obowiązkiem jest utrzymywanie pamięci o ofiarach deportacji. Dlatego uroczyście obchodzimy co roku rocznicę pierwszej wywózki obywateli polskich na Sybir. Zapraszam wszystkich białostoczan, harcerzy, uczniów do udziału w wydarzeniach, które w tym roku organizowane są 8, 9 i 10 lutego – powiedział zastępca prezydenta Rafał Rudnicki.
9 lutego o godz. 20 wzdłuż torów kolejowych w nowej siedzibie Muzeum Pamięci Sybiru przy ul. Węglowej zostanie zapalonych 1400 zniczy. Następnie odbędzie się przemarsz z Muzeum Pamięci Sybiru pod Pomnik-Znak Pamięci Polskiej Golgoty Wschodu przy ul. R. Traugutta. Organizatorzy chcą, aby ta akcja w następnych latach stała się tradycją związaną z upamiętnianiem deportacji.
Czytaj także: Bielsk Podlaski. Złodzieje okradli zmarłego. Syn mężczyzny oferuje WYSOKĄ nagrodę finansową
Natomiast 10 lutego o godz. 12 pod białostockim Pomnikiem-Grobem Nieznanego Sybiraka przy ul. Piastowskiej odbędą się oficjalne uroczystości miejskie związane z rocznicą deportacji. W południe zostaną również uruchomione miejskie syreny alarmowe upamiętniające wywózki na Sybir.
Tego samego dnia o godz. 13 w Centrum Konferencyjnym Archidiecezji Białostockiej przy ul. Kościelnej odbędzie się spotkanie organizowane przez Muzeum Pamięci Sybiru i Związek Sybiraków. W programie m.in. koncert „Z Ojczyzną w sercu” i filmy „Etiudy sybirackie”.