Dwie kondygnacje, 3250 m² powierzchni, czytelnia z antresolą i wewnętrznym dziedzińcem oraz miejsce na blisko milion woluminów – tak wygląda nowy gmach biblioteki UwB. - Minęło kilka lat, od momentu, gdy sprzedaliśmy poprzednią siedzibę biblioteki przy ul. Skłodowskiej-Curie. Jak obiecał poprzedni rektor prof. Leonard Etel, środki z tej sprzedaży przeznaczyliśmy na budowę nowej, bardziej nowoczesnej siedziby, w zdecydowanie lepszym miejscu. Obok nowego gmachu biblioteki znajduje się już kilka wydziałów Uniwersytetu, zamierzamy również zapraszać tutaj mieszkańców Białegostoku i regionu - powiedział rektor prof. Robert Ciborowski. Czytaj też: Mołoczki. Piorun zabił studenta. Tomek miał 22 lata. "Pioruny biły za naszymi plecami, jakby nas goniły" [ZDJĘCIA, WIDEO]
Na parterze gmachu jest hol wejściowo-wystawienniczy, wypożyczalnia książek, magazyn zaopatrzony w regały kompaktowe mierzące w sumie ok. 14 kilometrów długości, pracownie biblioteczne, pomieszczenia biurowe i techniczne. Przy wejściu głównym do budynku zamontowana została wrzutnia książek, dzięki której czytelnicy mogą zwracać wypożyczone egzemplarze bez konieczności wchodzenia do biblioteki, także poza godzinami jej pracy. Na piętrze najwięcej miejsca zajmuje przestronna czytelnia na minimum 40 miejsc, z wolnym dostępem do książek, a w niej – na antresoli - 9 kabin pracy indywidualnej, w tym 2 dla osób niepełnosprawnych. Oprócz tego czytelnicy będą mieli do dyspozycji pomieszczenie do pracy zbiorowej. W czytelni znajdują się urządzenia pozwalające użytkownikom w łatwy sposób zarejestrować, z jakich woluminów z wolnego dostępu korzystają. Ponadto na tym poziomie znajduje się m.in. sala konferencyjna połączona z ekspozycją Gabinetu Ryszarda Kaczorowskiego oraz pracownia komputerowa.
Czytaj też: Tropikalne upały w Białymstoku. Ten dzień będzie najgorszy: 36° w cieniu! Zobacz prognozę pogody na weekend
Centralną część wyższej kondygnacji gmachu zajmuje wewnętrzny dziedziniec. Atrium to nie tylko miejsce odpoczynku użytkowników biblioteki na świeżym powietrzu, ale też przestrzeń, w której będzie można organizować kameralne wydarzenia kulturalne lub naukowe.
Budowa gmachu biblioteki ruszyła wiosną 2019 roku. Kosztowała w sumie nieco ponad 30 mln zł, z czego ok. 26,5 mln to środki pochodzące z dotacji celowej resortu edukacji i nauki oraz sprzedaży obligacji skarbowych przekazanych uczelni przez ministerstwo.