Białystok znalazł się wśród najlepszych

i

Autor: wikipedia.org/JolantaDyr Białystok znalazł się wśród najlepszych

Białystok na liście najlepszych!

2017-03-26 10:39

Białystok znalazł się wśród dziesięciu miast europejskich, które zostały finalistami konkursu European Mobility Week 2016. Jest to inicjatywa Komisji Europejskiej, która ma na celu zachęcenie mieszkańców do korzystania z transportu publicznego zamiast używania samochodów.  

Do konkursu European Mobility Week zgłosiło się niemal dwa i pół tysiąca miast z całego świata, z Polski - 30. Miasta te co roku, od 16 do 22 września, uczestniczą w Europejskim Tygodniu Zrównoważonego Transportu. Organizują imprezy i akcje, których celem jest promocja komunikacji miejskiej wśród mieszkańców, a w efekcie – tworzenie zrównoważonej strategii transportowej w Europie. 

Oprócz Białegostoku w zwycięskiej dziesiątce znalazły się między innymi: Lizbona (Portugalia), Malmö (Szwecja), Skopje (Macedonia), Krusevac (Serbia), Palma (Hiszpania), Praga (Czechy).

Ogłoszenie tej „krótkiej listy” zwycięzców odbyło się 21 marca w Brukseli. Uczestniczyła w nim unijna komisarz ds. transportu Violeta Buc.

- To dla nas zaszczyt, że Białystok znalazł się wśród finalistów konkursu, w którym startowało ponad dwa tysiące miast z całego świata. Utwierdza to nas w przekonaniu, że sposób, w jaki organizujemy i promujemy komunikację w naszym mieście, jest naprawdę dobry - powiedział obecny na uroczystości Robert Jóźwiak, zastępca prezydenta Białegostoku. 

W Białymstoku mamy już ponad 110 km ścieżek rowerowych. A sieć rowerów miejskich w tym roku będzie liczyła już 50 stacji i 500 rowerów.

>>> W sobotę w Białymstoku zgasną światła. Nasze miasto przyłącza się do akcji Godzina dla Ziemi