Białystok tnie koszty. Co trzecia latarnia uliczna może być wyłączona

i

Autor: UM Białystok Białystok tnie koszty. Co trzecia latarnia uliczna może być wyłączona

Miasto szuka oszczędności

Białystok tnie koszty. Co trzecia latarnia uliczna może być wyłączona

2022-09-28 8:54

Białystok będzie oszczędzał energię. Urzędnicy zapowiadają ograniczenia w podświetleniu budynków. Będą zalecenia dla szkół, aby np. nie otwierać okien gdy włączone są kaloryfery czy gasić światło w pomieszczeniach, gdy w środku nikogo nie ma. Miasto rozważa, czy nie wyłączyć co trzeciej latarni.

Prezydent Białegostoku informował niedawno, że wydatki miasta na energię w 2021 r. wyniosły 16 mln zł. W 2022 r. będzie to 49 mln zł, a prognoza na 2023 r. mówi o ponad 85 mln zł. Magistrat doprecyzował PAP, że to koszty energii na oświetlenie, także w placówkach oświatowych i w miejskich instytucjach. Truskolaski ocenił, że tak wysokie podwyżki to "niespotykana sytuacja" i już zostały podjęte różne działania, by oszczędzać.

Miasto szuka oszczędności. Wyłączono iluminacje i fontanny

Urząd Miasta Białystok poinformował PAP, że w związku z podwyżkami cen prądu skrócono już wieczorem czas podświetlania obiektów w mieście, całkowicie wyłączono iluminacje trzech budynków przy ul. Kilińskiego: Pałacyku Gościnnego, prokuratury i budynku urzędu marszałkowskiego. Magistrat przypomniał, że cały czas sukcesywnie wymieniane są żarówki na energooszczędne, wyłączono też fontanny w mieście. - Szacujemy, że działania, które podjęliśmy, przyniosły już ok. 10 proc. oszczędności energii elektrycznej. Analizowane są dalsze możliwości oszczędzania - podało PAP biuro prasowe prezydenta miasta. Miasto przypomniało, że były i są realizowane różne inwestycje w odnawialne źródła energii w obiektach i spółkach miejskich, szkołach, domach pomocy społecznej, planowane są także kolejne na budynkach edukacyjnych

Oszczędności w Białymstoku. Co trzecia latarnia uliczna może być wyłączona

Prezydent Truskolaski mówił w sobotę w Łapach na konferencji, że w związku z ogromnymi podwyżkami cen energii trwa analiza dotycząca tego, czy np. nie dałoby się wyłączyć co trzeciej latarni ulicznej w mieście. - Przymierzamy się do wyłączenia co trzeciej latarni, bo taka jest możliwość. Sprawdzamy to jeszcze pod względem oczywiście bezpieczeństwa, bo nie chcemy, żeby bezpieczeństwo mieszkańców zostało naruszone, ale prawdopodobnie będzie taka konieczność - mówił prezydent.

Zalecenia dla szkół

Prezydent mówił także o zaleceniach dla szkół. Wyjaśnił, że chodzi o proste rzeczy, aby np. nie wietrzyć pomieszczeń (otwierając okna) przy włączonych kaloryferach, gaszenie światła po wyjściu z pomieszczenia. Dodał, że ważna jest suma drobnych kroków w oszczędzaniu, które dają "poważną oszczędność" i o takie oszczędzanie chodzi.

Sonda
Miasto zamierza oszczędzać energię. Czy to dobry pomysł?
Białystok. Młyńskie koło kręci się na Rynku Kościuszki