Koronawirus, zdjęcie poglądowe

i

Autor: SHUTTERSTOCK Koronawirus

Białystok. Punkty Szczepień Masowych. Tygodniowo będzie mogło zaszczepić się 30 tys. osób

2021-04-08 15:49

W Białymstoku powstaną trzy tzw. Punkty Szczepień Masowych. Jest to odpowiedź na apel rządu związany ze spodziewanym zwiększaniem dostaw szczepionek przeciw COVID-19 dostarczanych do Polski. W kwietniu do naszego kraju ma trafić około 7 mln dawek. Szczepienia w podanych punktach będą wykonywane przez 7 dni w tygodniu.

Według wstępnych szacunków możliwe będzie szczepienie łącznie ponad 30 tys. osób tygodniowo. – Wszystko zależy jednak od tego, ile szczepionek będzie w rzeczywistości trafiało do tych punktów – powiedział zastępca prezydenta Białegostoku Zbigniew Nikitorowicz. – Jeśli będzie dużo osób chętnych, aby się zaszczepić i wystarczająca liczba szczepionek, będziemy starali się zwiększyć dzienną liczbę szczepień. Jesteśmy też przygotowani na to, aby otworzyć kolejne punkty jeśli będzie taka potrzeba - dodał Nikitorowicz. Białostockie Punkty Szczepień Masowych powstaną w następujących miejscach:

  • w hali sportowej Zespołu Szkół Mechanicznych, ul. Broniewskiego 14,
  • w hali sportowej Szkoły Podstawowej nr 12, ul. Komisji Edukacji Narodowej 1A,
  • w budynku Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego, ul. M.C. Skłodowskiej 24 (budynek poradni, wejście od ul. Waszyngtona)
W Białymstoku zapłonęły 363 znicze – tylu mieszkańców miasta zmarło na COVID-19 od początku pandemii

Jak informuje PAP, Nikitorowicz, mówiąc o organizacji punktów, powiedział, że miasto odpowiada za przygotowanie techniczne i organizacyjne, czyli m.in. za przygotowanie hali i stanowisk do szczepień. Za stronę medyczną – przeprowadzenie szczepień, zamawianie szczepionek – odpowiadają podmioty prowadzące punkty. Obecny na konferencji dyrektor USK dr hab. Jan Kochanowicz mówił, że w szpitalu działa pięć punktów, a dotąd zaszczepiono ponad 40 tys. osób. Zapewnił, że personel szpitala ma doświadczenie.

koronawirus w Polsce województwa 8 4 2021

i

Autor: GRAFIKA SE Maciej Turowicz

"Szczepienie i ewentualne powikłania z tym związane nie są dla nas obce. Personel się nauczył, kształcimy coraz to nowych lekarzy do kwalifikacji, pielęgniarki i położne do wykonywania szczepień" – mówił Kochanowicz. Dodał, że szpital ma też opracowany system zamawiania szczepionek. Kochanowicz mówił, że gdy miasto zwróciło się z pytaniem o to, czy szpital może zorganizować punkt szczepień populacyjnych, to – jak podkreślił – "jest to dla nas sprawa oczywista". Dodał, że szpital mieści się na terenie miasta, więc może dodatkowo rozszerzyć "swoją zdolność do szczepienia".

Mówił, że punkt szczepień w szpitalu będzie mieścił się w zespole poradni przyklinicznych, gdzie są gabinety lekarskie i zabiegowe, a przy budynku jest duży parking. - Proponujemy, aby te szczepienia odbywały się w godzinach popołudniowych, wieczornych, nocnych. Od godz. 15.00 do godz. 8.00 rano możemy szczepić, bo taka jest idea szczepień populacyjnych – powiedział Kochanowicz. Czytaj też: Białostockie Centrum Onkologii. Rusza Pracownia Wirusologii Molekularnej. "To epidemiologiczny skarb"