Leśnicy

i

Autor: Rafał Supiński/bialystok.lasy.gov.pl Leśnicy

Broń dla leśników

Białystok. Straż leśna dostała karabinki GROT. Taką samą broń mają żołnierze WOT

2022-09-29 11:47

Straż leśna Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku otrzymała karabinki GROT. Broń przekazali leśnikom przedstawiciele Fabryki "Łucznik" z Radomia. Karabinkami posługują się m.in. żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej.

- Straż Leśna to formacja, która w skali kraju liczy około 3000 osób. W trakcie swojej pracy, strażnicy codziennie spotykają się z różnymi sytuacjami, dlatego też ważne jest odpowiednie wyposażenie. Życzę wszystkim tu obecnym, aby otrzymana dziś broń nigdy nie musiała być użyta - jedynie na szkoleniach - powiedział Andrzej Józef Nowak, dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku. To nie pierwsza jednostka Lasów Państwowych, która otrzymała dodatkowe wyposażenie. Założenie jest takie, aby broń trafiła do wszystkich strażników leśnych pełniących w Polsce służbę.

Karabinek GROT - najważniejsze cechy

Rodzina karabinków MSBS GROT powstała w ramach wojskowego projektu TYTAN. Broń została zaprezentowana po raz pierwszy w przeddzień Święta Wojska Polskiego w 2012 r. Konstrukcja pozwala na szybką zmianę kluczowych modułów, takich jak moduł lufy ze zintegrowaną komorą gazową, mechanizm spustowy, moduł granatnik i kolba. Dzięki czemu można szybko dostosować broń dla konkretnego odbiorcy i konkretnych potrzeb. Pierwsze egzemplarze MSBS GROT weszły w skład uzbrojenia Wojska Polskiego w 2017 roku.

Sonda
Czy każdy powinien przejść szkolenie wojskowe?
Komandor Dura: "Powszechna mobilizacja nic nie da. Najlepsi żołnierze Rosji poszli już 24 lutego" [Raport Złotorowicza]