Białystok. W szpitalu wojewódzkim otwarto zmodernizowany oddział pediatrii [ZDJĘCIA]

i

Autor: Piotr Babulewicz/UMWP Białystok. W szpitalu wojewódzkim otwarto zmodernizowany oddział pediatrii [ZDJĘCIA]

Białystok. W szpitalu wojewódzkim otwarto zmodernizowany oddział pediatrii [ZDJĘCIA]

2021-02-01 19:46

11 mln zł kosztowała modernizacja otwartego w poniedziałek w szpitalu wojewódzkim w Białymstoku oddziału pediatrii i nefrologii dziecięcej. Rocznie jest tu hospitalizowanych ponad 1,4 tys. dzieci. Po przebudowie na oddziale jest 30 łóżek dla pacjentów do 18 lat.

Sale pacjentów mają łazienki. Na oddziale są miejsca dla najmłodszych dzieci do 3 lat i dla dzieci starszych. W salach dla maluchów mogą także nocować rodzice. Na oddziale jest też infrastruktura, z której mogą korzystać rodzice opiekujący się swoimi dziećmi: krzesła, fotele, lodówka, by mogli zjeść posiłek czy odpocząć. Jest pokój zabaw dla dzieci, działa oddział szkolno-przedszkolny.

Prace na oddziale dziecięcym trwały około roku – poinformował dyrektor szpitala wojewódzkiego dr Cezary Nowosielski. Dodał, że budynek oddziału jest nowoczesny. Ordynator oddziału pediatrii i nefrologii dziecięcej, specjalista chorób dzieci i specjalista nefrolog Grażyna Nawara dodała, że na oddziale jest hospitalizowanych rocznie 1,4 tys. pacjentów, a 6-7 tys. jest przyjmowanych w przyszpitalnych poradniach: nefrologii dziecięcej, neurologicznej, kardiologicznej, pulmonologicznej, alergologicznej. Dodała, że w lutym na oddział ma trafić nowoczesny sprzęt kupiony za pieniądze z UE m.in. EKG czy EEG.

Św. Mikołaj z wizytą u pacjentów szpitala w Lesznie

Wojewódzka konsultant w dziedzinie pediatrii, na co dzień dyrektor Uniwersyteckiego Dziecięcego Szpitala Klinicznego w Białymstoku prof. Anna Wasilewska zaznaczyła, że oddział pediatrii w szpitalu wojewódzkim jest miejscem ważnym, bo odciąża w codziennej pracy i opiece nad małymi pacjentami właśnie szpital UDSK, który jest jedynym wysokospecjalistycznym szpitale dziecięcym w woj. podlaskim. Oceniła, że współpraca z oddziałem jest bardzo dobra. Dodała także, że oddział odgrywa ważną rolę w kształceniu przyszłych lekarzy, odbywają się tam staże i rezydentury.

Czytaj też: Ponad 36 tys. szczepień przeciw COVID-19 w woj. podlaskim

Szpital podlega samorządowi województwa podlaskiego. Jest jednym z największych w regonie. Marszałek województwa Artur Kosicki poinformował podczas otwarcia oddziału, że prawie 8 mln zł na modernizację pochodziło z UE z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego, 3 mln zł z budżetu województwa. Marszałek zaznaczył, że dzięki zakończonym pracom na oddziale poprawi się jakość usług medycznych i komfort leczenia małych pacjentów.

Czytaj też: Bili klawiaturą komputerową. Przyjechali z Augustowa do Białegostoku [FOTO]