Białystok. W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym powstanie Bank Mleka Kobiecego

i

Autor: jch Białystok. W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym powstanie Bank Mleka Kobiecego

Dobra wiadomość dla przyszłych mam

Białystok. W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym powstanie Bank Mleka Kobiecego

2023-07-25 10:39

W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Białymstoku powstanie Bank Mleka Kobiecego. W Polsce jest już 16 takich banków. - Myślę, że realnym terminem na uruchomienie Banku Mleka jest początek 2024 roku - twierdzi prof. Kochanowicz, dyrektor USK. Szpital otrzymał na ten cel ponad milion złotych od Ministerstwa Zdrowia.

- Mamy możliwości lokalowe, jak również odpowiednią kadrę, by taki bank mleka w USK uruchomić - przyznaje prof. Jan Kochanowicz, dyrektor USK w Białymstoku. - Teraz musimy jeszcze zakupić odpowiednie urządzenia do badania i przechowywanie mleka. Myślę, że realnym terminem na uruchomienie Banku Mleka jest początek 2024 roku - dodaje profesor Kochanowicz.

Według WHO noworodki i niemowlęta powinny być karmione mlekiem matki przez pierwsze pół roku życia. Niestety w niektórych przypadkach jest to niemożliwe. - Karmienie wcześniaków mlekiem kobiecym w znaczący sposób wpływa na stan zdrowia takich dzieci – mówi dr Barbara Bebko, pielęgniarka.

Do banku mleka trafia mleko od mam, które naturalnego pokarmu mają za dużo. Mleko może oddać każda kobieta, pod warunkiem, że jest zdrowa, nie przyjmuje leków i ma uregulowaną laktację. Zanim mleko dostanie inne dziecko, przeprowadzone zostaną różne badania, by mieć pewność, że nie zostanie narażone na choroby. W pierwszej połowie 2022 roku w USK urodziło się 1005 dzieci, a w analogicznym okresie 2023 – 1014.

Bank mleka kobiecego - jak zostać dawczynią
Sonda
Widzisz, że dzieckiem opiekuje się pijany rodzic. Co robisz?