Zaświeć się na niebiesko

i

Autor: Przemysław Kieżel "Zaświeć się na niebiesko"

Białystok zaświeci się na niebiesko. Miasto włącza się do obchodów Światowego Dnia Świadomości Autyzmu

2017-04-01 9:27

Podświetlone budynki, spotkania, liczne pokazy i atrakcje. Również w tym roku Białystok włącza się do akcji  "Zaświeć Się Na Niebiesko dla Autyzmu". Coroczne obchody odbędą się 2 kwietnia.

„Zaświeć się na niebiesko” (Light it up blue) to ogólnoświatowa akcja zainaugurowana w 2011 roku przez amerykańską organizację Autism Speaks i corocznie obchodzona w dniu 2 kwietnia. Dzień ten Zgromadzenie Ogólne ONZ ustanowiło w 2007r. Światowym Dniem Świadomości Autyzmu. 

Do tej pory akcja swym zasięgiem objęła: 101 krajów na 7 kontynentach, w tym 1300 miast, 8400 miejsc i budynków oraz 1 Międzynarodową Stację Kosmiczną.

W Białymstoku w ramach tego wydarzenia, oprócz budynku Teatru Dramatycznego, na niebiesko zaświecą się także między innymi: Kościół p.w. Św. Rocha, Kościół Farny, gmach Opery i Filharmonii Podlaskiej.

- W dniach od 1 do 3 kwietnia każdy może wyrazić swoją solidarność z osobami z autyzmem na przykład dodając niebieską żarówkę lub puzzla do swojego profilu na Facebooku lub strony WWW. Warto również w tym czasie mieć na sobie jakiś niebieski element garderoby - mówi Przemysław Kieżel, dyrektor Przedszkola i Szkoły Podstawowej dla Dzieci z Autyzmem - "Barwa".

Czym jest autyzm?

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy czym właściwie jest autyzm. Jak można zatem pokrótce go zdefiniować? 

- Autyzm to całościowe zaburzenie rozwoju uwarunkowane neurobiologicznie, które wpływa na przebieg wielu procesów i funkcji psychicznych w znacznej mierze ograniczając możliwość samodzielnego życia. Ma on złożone, wieloczynnikowe podłoże. Objawy mogą być naprawdę bardzo różne. Często nie jesteśmy w stanie na pierwszy rzut oka ocenić, czy dana osoba ma autyzm. Z drugiej strony, w wielu przypadkach zachowanie np. dziecka od razu wzbudza zaciekawienie innych - podkreśla Przemysła Kieżel.

U osób z autyzmem możemy się spotkać m.in. z osłabionym kontaktem wzrokowym, niechęcią do określonych dźwięków, hałasu, bycia w tłumie. Często występują specyficzne preferencje żywieniowe. Dziecko nie przepada za przytulaniem lub przeciwnie: podchodzi do każdego, znienacka, i mocno go ściska bądź też samo uwielbia być bardzo mocno przytulane.

-  Placówka dla dzieci z autyzmem znacznie się różni, od tej "masowej". Potrzeba specjalnie przystosowanych sal ze specjalistycznym wyposażeniem. Klasy zazwyczaj liczą od dwóch do maksymalnie czterech uczniów. Również same zajęcia są przystosowane do indywidualnych potrzeb ucznia - dodaje Przemysław Kieżel. 

Co można zrobić, żeby zwiększyć świadomość na temat autyzmu?

Warto przede wszystkim organizować i podtrzymywać akcje na rzecz autyzmu, takie jak "Zaświeć się na niebiesko". Ważne są również warsztaty i szkolenia lekarzy - szczególnie tych pierwszego kontaktu. Także promocja książek pisanych przez dorosłe dzieci z autyzmem to cenne źródło wiedzy na ten temat.

>>> Białystok: Międzynarodowe Targi Książki już w kwietniu! [PROGRAM]