Bobrowniki, Kuźnica. Gigantyczne kolejki na granicy z Białorusią. Co tam się stało?

i

Autor: Artur Bobrowniki, Kuźnica. Gigantyczne kolejki na granicy z Białorusią. Co tam się stało?

Bobrowniki, Kuźnica. Gigantyczne kolejki na granicy z Białorusią. Co tam się stało?

2020-09-28 8:02

Kolejki TIR-ów przed dwoma przejściami granicznym z Białorusią zaczęły tworzyć się przed weekendem. Chodzi o drogowe przejścia graniczne w Bobrownikach i Kuźnicy w woj. podlaskim. Od początku podlascy policjanci monitorują sytuację. Skąd tak duże kolejki na granicy? Problem leży po stronie Białorusi.

W sobotę kolejka pojazdów ciężarowych dotarła do Sokółki i ciągle rosła. Policjanci utworzyli bufor przed Sokółką od strony Białegostoku. Pod koniec dnia sytuacja była jeszcze gorsza - kolejka TIR-ów czekających na odprawę sięgała miejscowości Janowszczyzna przed Sokółka, na drodze do przejścia w Bobrownikach do Królowego Mostu.

Czytaj też: Bimbru nie będzie. Kolejna leśna bimbrownia na Podlasiu zlikwidowana [ZDJĘCIA, WIDEO]

W niedzielę kolejka do przejścia granicznego w Bobrownikach miała 23 kilometrów, kierowcy TIR-ów musieli czekać na odprawę ponad 40 godzin. Podobnie w Kuźnicy: kolejka 21 kilometrów, czas oczekiwania: 20 godzin. - Cały czas policjanci tworzą bufor w Sokółce żeby samochody ciężarowe oczekujące w kolejce do granicy nie zablokowały miasta - informował w niedzielę nadkom. Tomasz Krupa, rzecznik prasowy podlaskiej policji.

Według najnowszych informacji (poniedziałek 28.09), kolejki do drogowych przejść granicznych z Białorusią wynoszą: 11 kilometrów (Bobrowniki) i około 5 kilometrów (Kuźnica).

Dlaczego tak się dzieje? Wszystko przez awarię systemów informatycznych białoruskich służb celnych. Na oficjalnej stronie białoruskich służb celnych czytamy: "obecnie trwają prace nad przywróceniem procesu przyjmowania i przetwarzania elektronicznych dokumentów celnych."

Bimbru nie będzie! Leśna bimbrownia na Podlasiu zlikwidowana