Brakuje miejsc w Domach Pomocy Społecznej na Podlasiu. Sytuacje ratują liczne formy pomocy w ich domach

i

Autor: pexels.com pexels.com - zdjęcie ilustracyjne

Pomoc potrzebującym

Brakuje miejsc w Domach Pomocy Społecznej na Podlasiu

2023-03-17 11:52

W województwie podlaskim brakuje miejsc w Domach Pomocy Społecznej, przybywa jednak innych form opieki i pomocy potrzebującym w ich miejscach zamieszkania. Tak wynika z oceny Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego w Białymstoku.

Domy Pomocy Społecznej w województwie podlaskim

W Podlaskiem działają 23 Domy Pomocy Społecznej, w których jest łącznie 2 tys. 377 miejsc. Z danych z końca 2022 r. przekazanych PAP przez urząd wojewódzki wynika, że wolnych miejsc w tych placówkach było 57, a na miejsca czekało 146 osób.

Zastępca dyrektora wydziału polityki społecznej urzędu wojewódzkiego Mieczysława Nartowicz poinformowała PAP, że brakuje zwłaszcza miejsc dla osób, które są przewlekle somatycznie chore - potrzeba ich teraz 77.

Np. w powiecie białostockim działają cztery DPS-y. W trakcie remontu jest DPS "Trzy Dęby" w Choroszczy, gdzie jest 286 miejsc. To największa taka placówka w powiecie. "Trwa w niej remont, ale nowych miejsc nie przybędzie" - poinformował PAP dyrektor tej placówki Jan Steckiewicz.

Rozwój opieki dziennej i środowiskowej

Urząd podał, że w regionie rozwijają się inne formy opieki dziennej i środowiskowej dla osób wymagających wsparcia. Np. w 2023 r. 44 samorządy - w tym pięć powiatów - wdrażają program asystenta osobistego osoby niepełnosprawnej. 21 gmin realizuje program opieki wytchnieniowej.

W Podlaskiem przybywa też środowiskowych domów samopomocy. Urząd wojewódzki podał, że w 2022 r. powstał 25. taki dom. Działa w Sejnach.

W regionie funkcjonują również 24 mieszkania chronione, w których jest 69 miejsc. 14 z tych mieszkań działa w gminach, 10 mieszkań ma zasięg powiatowy. Urząd wojewódzki podał, że w 2023 r. z wykorzystaniem środków z programu "Za życiem", powiat sokólski utworzy kolejne mieszkanie chronione, treningowe, dla siedmiu osób.

W ostatnim czasie nowe centrum Opiekuńczo-Mieszkalne powstało w budynku dawnej szkoły w Putkowicach Nadolnych w gminie Drohiczyn. Oficjalnie otarto je w połowie lutego z udziałem minister rodziny i polityki społecznej Marleny Maląg.

Podlaskie. Potwornie trudna akcja ratowania imigrantów, którzy utknęli na bagnach
Źródło: Brakuje miejsc w Domach Pomocy Społecznej na Podlasiu. Sytuacje ratują liczne formy pomocy w ich domach