Święte Miejsce pod Brzeźnicą

i

Autor: Tomasz Matuszkiewicz / Super Express Ślad stopy Matki Boskiej odciśnięty w kamieniu, uzdrawiające źródełko, zabytkowa kaplica, 350 lat tradycji.

Brzeźnica. Matka Boska odcisnęła tu swoją stopę. Woda ze źródełka ma podobno uzdrawiająca moc [ZDJĘCIA, WIDEO]

2021-07-01 12:06

Miejscowa legenda głosi, że przed wiekami niedaleko Brzeźnicy (woj. podlaskie) objawiła się Matka Boska i pozostawiła odcisk swojej stopy w kamieniu, zaś istniejące tu źródełko nabrało mocy uzdrawiającej. Badania archeologiczne potwierdziły, że Święte Miejsce było ważne dla chrześcijan już ponad trzy i pół wieku temu. Obecnie znajduje się tu wzniesiona w ubiegłym roku kaplica oraz zrekonstruowane w głazie odbicie stopy Bożej Rodzicielki.

Podróżując od strony Brańska w kierunku wsi Szmurły miniemy wieś Brzeźnica, a niespełna dwa kilometry dalej natkniemy się po lewej stronie asfaltowej jezdni na drogowskaz "Święte Miejsce". Po przejechaniu około pół kilometra szutrową leśną drogą dotrzemy do celu; samochód, motocykl czy rowery można zostawić na wygodnym wybrukowanym parkingu. W związku z tym, że dokonano tu znaczących odkryć archeologicznych, dowodzących, iż było to miejsce kultu religijnego już ponad 350 lat temu, teren jest ogrodzony, monitorowany i otoczony nadzorem konserwatora zabytków. Nie przeszkadza to jednak w tym, by zaczerpnąć wody z cudownego źródełka za pomocą ręcznej pompy, zobaczyć replikę głazu z odciśniętym śladem stopy Matki Boskiej, a nawet wziąć udział w coniedzielnym nabożeństwie we wnętrzu wzniesionej i wyświęconej w ubiegłym roku kaplicy pw. Matki Bożej Łaskawej.

Ślad stopy Matki Boskiej odciśnięty w kamieniu, uzdrawiające źródełko, zabytkowa kaplica, 350 lat tradycji. Święte Miejsce pod Brzeźnicą na Podlasiu

Autentyczny, odnaleziony kilka dekad temu w tym miejscu kamień z odciskiem niedużej stopy, miał być zabrany przez jednego z okolicznych mieszkańców i do dziś jest poszukiwany. Na szczęście odnaleziono zdjęcie tego głazu i na jego podstawie stworzono kopię, udostępnioną obecnie wiernym odwiedzającym Święte Miejsce pod Brzeźnicą.

Czytaj też: Augustów. Nawiedzony dom nad jeziorem. Pani Ewa przeżyła HORROR. Najgorsza była ostatnia noc

QUIZ. Katoliku, co wiesz o swojej wierze? 10/15 to absolutne minimum

Pytanie 1 z 15
„Chrzest Pana Jezusa w Jordanie”. Która to tajemnica Różańca?