Choroba Kawasakiego. Co to jest? Jakie są objawy?

i

Autor: Wkmatzek z niemieckiej Wikipedii. Domena publiczna Radiogram klatki piersiowej pacjenta z chorobą Kawasakiego. Źródło: Wikipedia

Choroba Kawasaki. Co to jest? Jakie są objawy?

2020-05-25 10:56

Coraz głośniej słyszy się o chorobie Kawasaki. Co to jest? Jakie są jej objawy? Choroba Kawasaki dotyka najczęściej małe dzieci. Powoduje zapalenie naczyń krwionośnych, co może prowadzić do chorób serca, a nawet do śmierci. Zachorowania występują najczęściej wiosną oraz jesienią. Co trzeba wiedzieć o tej chorobie? Sprawdź.

Choroba Kawasaki dotyka głownie dzieci do 5 roku życia. Jako pierwszy tę chorobę w 1967 roku opisał japoński pediatra Tomisaku Kawasaki. Nie jest to choroba zakaźna. Powoduje stan zapalny ścian naczyń krwionośnych. Choroba Kawasaki może być groźna dla zdrowia i życia człowieka.

Zobacz też: Koronawirus w sklepie. PILNY apel SANEPIDU! Robiłeś tam zakupy? Zadzwoń!

U chorych może dojść do zmian w naczyniach wieńcowych i w sercu (choroba może doprowadzić nawet do zawału serca). W tętnicach mogą pojawiać się tętniaki i skrzepliny.

Spis treści

  1. Przyczyny choroby
  2. Choroba Kawasaki. Objawy:
  3. Jak się leczy chorobę Kawasaki?
  4. Choroba Kawasaki, a koronawirus

Przyczyny choroby

Przyczyny powstawania choroby Kawasaki nie są dokładnie znane. Przypuszcza się, że pośrednio odpowiadają za nią wirusy i bakterie. Poradnik Zdrowie informuje: "Patogeny te prawdopodobnie zapoczątkowują nieprawidłową odpowiedź układu odpornościowego, który zaczyna atakować naczynia krwionośne, co doprowadza do ich stanu zapalnego, a dalej do martwicy."

Choroba Kawasaki. Objawy:

Do objawów tej choroby zalicza się m.in.

  • wysoką gorączkę
  • powiększone węzły chłonnych szyjnych
  • przekrwienie i obrzęk spojówek
  • wysypkę wielopostaciową na tułowiu i kończynach
  • rumień w jamie ustnej oraz tzw. język truskawkowy (powierzchnia języka swoim wyglądem zaczyna przypominać truskawkę).

Uwaga! W przypadku zaobserwowania wyżej wymienionych objawów, podejrzenia zachorowania lub jakichkolwiek wątpliwości w kwestii tej choroby należy zgłosić się do lekarza lub pediatry.

Jak się leczy chorobę Kawasaki?

Osoba chora otrzymuje dożylnie płyny oraz leki przeciwgorączkowe, immunoglubinę i kwas acetylosalicylowy.

Choroba Kawasaki, a koronawirus

Związek między chorobą Kawasaki, a COVID-19 nie jest do końca wyjaśniony. Na początku maja brytyjskie Towarzystwo Intensywnej Terapii Pediatrycznej poinformowało o niedużym wzroście liczby dzieci, które w ciężkim stanie trafiły na oddział intensywnej terapii. Dzieci miały objawy podobne do choroby Kawasaki. U kilku z nich wykryto koronawirusa. 

Super Raport 22 V (Wójcik, Karnowski, Piechociński, Wojciechowski)