Chory na wściekliznę nietoperz zaatakował nastolatka

i

Autor: Shutterstock (2)

Zakazy i nakazy w Suwałkach

Chory na wściekliznę nietoperz zaatakował nastolatka

2025-04-18 13:48

Suwałki zostały uznane za obszar zagrożony wystąpieniem wścieklizny u zwierząt. Taką decyzję podjął powiatowy lekarz weterynarii po potwierdzeniu zakażenia u nietoperza, który ugryzł nastolatka. W mieście obowiązują nowe zakazy i nakazy, które potrwają do 8 lipca 2025 roku.

Białystok SE Google News

Wścieklizna w Suwałkach. Są oficjalne obostrzenia

Jak poinformował Urząd Miasta Suwałk, decyzja ma związek z niebezpiecznym incydentem – nastolatek został ugryziony przez nietoperza, u którego wykryto wściekliznę. W związku z tym Powiatowy Lekarz Weterynarii wprowadził specjalne rozporządzenie obowiązujące na terenie całego miasta. Suwałki zostały formalnie uznane za obszar zagrożony wścieklizną, co oznacza wprowadzenie szeregu obostrzeń dla mieszkańców i właścicieli zwierząt domowych.

Czego nie wolno robić? Zakazy obowiązujące w Suwałkach

Zgodnie z rozporządzeniem, do 8 lipca 2025 r. w Suwałkach:

  • zakazuje się organizowania targów, wystaw, konkursów i pokazów z udziałem psów i kotów,
  • psy muszą być trzymane na uwięzi lub na ogrodzonym, zamkniętym terenie,
  • na spacerach psy muszą być wyprowadzane wyłącznie na smyczy,
  • koty powinny przebywać wyłącznie w zamknięciu.

Nowe zasady dotyczą wszystkich mieszkańców Suwałk, a także osób przebywających w mieście czasowo – np. turystów i odwiedzających.

Tablice ostrzegawcze na wjazdach do miasta

Urząd Miasta zapowiedział, że na głównych drogach prowadzących do Suwałk zostaną umieszczone czytelne tablice informujące o zagrożeniu wścieklizną. Ma to na celu ostrzeżenie przyjezdnych i zwiększenie świadomości mieszkańców.

Czytaj też: Wilki zaatakowały człowieka. "Wszędzie była krew". Ludzie się boją

Czym jest wścieklizna i dlaczego to poważne zagrożenie?

Wścieklizna to śmiertelna choroba wirusowa, przenoszona głównie przez ślinę zakażonych zwierząt – dzikich i domowych. Najczęściej do zakażenia dochodzi przez ugryzienie. Objawy mogą pojawić się dopiero po kilku tygodniach, ale choroba niemal zawsze kończy się zgonem, jeśli nie zostanie podjęte szybkie leczenie po ekspozycji.

Nietoperze są znane jako potencjalne nosiciele wścieklizny, dlatego kontakt z nimi – zwłaszcza przypadkowy lub podczas prób ratowania – powinien być traktowany z najwyższą ostrożnością.

Nietoperze muszą dobrze zjeść przed zimową hibernacją