Chwile grozy na granicy z Białorusią. Grupa imigrantów zaatakowała strażników granicznych

i

Autor: shutterstock

Potworne

Chwile grozy na granicy z Białorusią. Grupa imigrantów zaatakowała strażników granicznych

2023-04-09 15:48

Grupa cudzoziemców zaatakowała polskich strażników granicznych! Do wstrząsającego zajścia doszło w okolicach Narewki (pow. hajnowski) na Podlasiu. W ruch poszły kamienie i gałęzie. Na szczęście nikomu nic się nie stało. Jak podała w niedzielny poranek (9 kwietnia) Straż Graniczna, 28 cudzoziemców próbowało w sobotę przedostać się z Białorusi do Polski.

Imigranci zaatakowali strażników na granicy z Białorusią

O wstrząsającym zdarzeniu poinformowała w Niedzielę Wielkanocną Straż Graniczna. W okolicach Narewki 20-osobowa grupa agresywnych imigrantów, którym nie udało się przekroczyć granicy, rzucała kamieniami i gałęziami w patrole polskich służb. Na szczęście nikomu nic się nie stało.

Z informacji przekazanych przez Straż Graniczną w niedzielny poranek (9 kwietnia) wynika, że minionej doby z Białorusi do Polski próbowało przedostać się 28 cudzoziemców. Wśród nich byli m.in. obywatele Armenii i Pakistanu.

Co więcej, doszło również do zatrzymań W okolicach Krynek w ręce służb trafił obywatel Kenii, który przeprawił się przez graniczną rzekę Świsłocz. Z kolei na terenie ochranianym przez pograniczników z Czeremchy, zatrzymano obywatela Gruzji, który przewoził dwóch Afgańczyków. Natomiast na terenie ochranianym przez placówkę Straży Granicznej w Narewce pogranicznicy zatrzymali dwóch obywateli Tadżykistanu, którzy przeprowadzali nielegalnie migrantów przez granicę.

Ochrona białoruskiej granicy

Na 186 km granicy polsko-białoruskiej jest zbudowana stalowa zapora o wysokości 5,5 metra. Jej uzupełnieniem jest zapora elektroniczna (system kamer i czujników), która ma działać na nieco ponad 200 km granicy. Trwają jeszcze prace przy budowie ostatniego, ok. 25-km odcinka zapory elektronicznej w rejonie Narewki i Białowieży.

W Podlaskiem zamknięte do odwołania są wszystkie drogowe przejścia graniczne z Białorusią. Czynne są jedynie przejścia kolejowe w Kuźnicy i Siemianówce.

Obecnie w regionie obowiązują przepisy o pasie drogi granicznej (pas 15 metrów od granicy państwa lub brzegu wód granicznych), a ograniczenia reguluje wydane we wrześniu 2021 r. rozporządzenie wojewody w sprawie zakazu przebywania na całym odcinku pasa drogi granicznej na granicy z Białorusią, czyli na granicy zewnętrznej UE.

Sonda
Czy zapora na granicy z Białorusią spełnia swoje zadanie?