Milicja VB na ulicach Białegostoku. Skoda 120L przyciąga wzrok białostoczan [ZDJĘCIA, WIDEO]

2019-06-07 10:47

Na ulicach Białegostoku od niedawna można zobaczyć niezwykły pojazd, który od razu rzuca się w oczy. Mowa o modelu Skoda 120 L rocznik 1981. Samochód wyróżnia się biało-żółtym lakierem, literami VB na masce i drzwiach pojazdu oraz wielkim kogutem na dachu.

Przed tą metamorfozą auto wyglądało jak każda inna Skoda 120 L z tego rocznika. Pan Ryszard postanowił jednak przerobić samochód i wystylizować go na pojazd czechosłowackiej milicji.

Prace nad "przerobieniem" samochodu trwały trzy lata. Auto miało sprawny silnik, dlatego najwięcej czasu pochłonęło lakierowanie i dopracowanie detali. Poszukiwania oryginalnego "koguta" trwały kilka miesięcy. Skoda to auto czeskie, więc najwięcej oryginalnych elementów udało się sprowadzić właśnie stamtąd.

- W tej pasji nie liczą się wydatki - zdradza pan Ryszard. - Trzeba inwestować, żeby auto cieszyło oko.

Skoda zadebiutowała na białostockich ulicach podczas II Rajdu JakTAJMERA, w którym pan Ryszard zdobył drugie miejsce (przegrywając o jeden punkt) w kategorii "stylówka". Wówczas miał na sobie strój przypominający mundur czechosłowackiego milicjanta. Dla wyjaśnienia dodamy, że w VB to skrót od "Verejná bezpečnosť". Była to czechosłowacka formacja milicyjna, która funkcjonowała w latach 1947 - 1991. Jej polskim odpowiednikiem była Milicja Obywatelskiej, która działała w czasach PRL.

Etapy pracy nad Skodą

i

Autor: ESKA Białystok Etapy pracy nad Skodą

Pan Ryszard od dawna pasjonuje się motoryzacją. Co ciekawe, jest on też właścicielem niebieskiej i zabytkowej Skody 1000 MB z rocznika 1969 (!). Auto odrestaurował od podstaw:

Skoda 1000 MB

i

Autor: Eska Skoda 1000 MB

Od 2016 należy do stowarzyszenia MotoRetro, którego siedziba znajduje się przy ul. Węglowej. Razem z kolegami uczestnicy w wielu wydarzeniach także charytatywnych prezentując samochody na festynach, piknikach i wydarzeniach, które organizuje miasto. A już wkrótce rozpocznie się 15 Białostocki Rajd Moto Retro, podczas którego białostoczanie i mieszkańcy regionu będą mogli zobaczyć piękne zabytkowe samochody. Weźmie w nim udział także pan Ryszard, który pojedzie swoją biało-żółtą skodą 120 L.