Duża grupa nielegalnych migrantów przekroczyła granicę. Wybrali to miejsce. Wszystkich złapano

i

Autor: Straż Graniczna/Twitter Duża grupa nielegalnych migrantów przekroczyła granicę. Wybrali to miejsce. Wszystkich złapano

Przeszli przez granicę

Duża grupa nielegalnych migrantów przekroczyła granicę. Wybrali to miejsce. Wszystkich złapano

2023-03-17 13:24

Straż Graniczna zatrzymała 21 obywateli Egiptu, którzy w okolicach Kuźnicy (woj. podlaskie) nielegalnie przeszli z Białorusi do Polski, wykorzystując tory kolejowe biegnące przez granicę. Podlaski Oddział SG opublikował film z tego zdarzenia.

Straż Graniczna zwraca uwagę, że to kolejny przykład udziału służb białoruskich w nielegalnym przekroczeniu granicy. Nie tylko wskazują one miejsca, dowożą tam migrantów, ale i pomagają w samym przekraczaniu zewnętrznej granicy UE. - Miejsce zostało wybrane z premedytacją; granicę przecinają tam tory i nie ma zapory fizycznej, ale jest bariera elektroniczna. Zdarzenie obserwowano z kilku kamer. Wszyscy cudzoziemcy zostali ujęci - napisała Straż Graniczna. Na opublikowanym filmie widać jak w nocy, korzystając z torowiska, przechodzi przez granicę grupa licząca 21 osób.

W miejscu przecięcia torów z linią polsko-białoruskiej granicy państwowej nie ma bariery stalowej, ale objęte jest ono systemem zabezpieczeń elektronicznych. Kiedy obsługa nadzoru elektronicznego widzi tam próby przekraczania granicy, wysyłane są patrole SG.

Stalowa zapora o wysokości 5,5 m powstała w 2022 roku, na odcinku granicy z Białorusią liczącym 186 km długości. Nie zakończyła się jeszcze budowa zapory elektronicznej, która powstaje na nieco ponad 200 km i jest systemem m.in. kamer i czujników. Do tej pory włączono do użytku dziesięć z jedenastu odcinków perymetrii o długości 181 km. Trwają jeszcze prace na ostatnim, blisko 25-kilometrowym odcinku, w okolicach Narewki i Białowieży.

Zapora na granicy z Białorusią gotowa. To największa inwestycja w historii Straży Granicznej
Sonda
Czy zapora na granicy z Białorusią spełnia swoje zadanie?