Duże grupy migrantów na granicy. Straż Graniczna podała niepokojące dane

i

Autor: Podlaski Oddział Straży Granicznej

Sytuacja na granicy

Duże grupy migrantów na granicy. Straż Graniczna podała niepokojące dane

2023-07-03 10:40

Straż Graniczna podsumowała minioną dobę na granicy polsko-białoruskiej. Migranci próbują przekroczyć granicę w dużych grupach. Wśród nich byli m.in. obywatele Indii.

Straż Graniczna poinformowała, że wśród blisko 160 osób, które chciały przekroczyć granicę, 19 z nich na widok polskich patroli wycofało się na Białoruś. - Cudzoziemcy granicę próbowali nielegalnie przekroczyć w dużych grupach nawet ponad 60-osobowych - podała Straż Graniczna.

Od początku roku odnotowano ponad 12 tys. prób nielegalnego przejścia przez granicę z Białorusią. Jak wynika z przekazywanych wcześniej przez SG danych, w marcu i kwietniu było po ok. 2,5 tys. takich prób, w maju ok. 3 tys. W czerwcu odnotowano ich również niespełna 3 tys., a od początku lipca to już ponad 300 prób.

Czytaj też: "Łukaszenko wykorzysta ich przeciwko nam". Mieszkańcy Podlasia boją się Grupy Wagnera

Na długości 186 km granicy z Białorusią zbudowana została w 2022 roku stalowa zapora o wysokości 5,5 m. Jej uzupełnieniem jest zapora elektroniczna, czyli system kamer i czujników, który powstał na 206 km tej granicy i w całości jest już użytkowany przez polskie służby graniczne.  W Podlaskiem zamknięte do odwołania są wszystkie drogowe przejścia graniczne z Białorusią. Czynne są jedynie przejścia kolejowe w Kuźnicy i w Siemianówce.

Zapora na granicy z Białorusią gotowa. To największa inwestycja w historii Straży Granicznej
Sonda
Czy zapora na granicy z Białorusią spełnia swoje zadanie?