Dworzec Roku 2020. Dworzec PKP w Czeremsze ma szansę na wygraną [ZDJĘCIA]

2020-06-30 11:23 hz

Nowoczesny, ekologiczny i w pełni dostosowany do potrzeb wszystkich pasażerów – taki jest nowo wybudowany dworzec kolejowy w Czeremsze. Otwarty na początku 2020 roku budynek ma szansę na wygraną w ogólnopolskim konkursie o tytuł "Dworca Roku". Czy stanie się wzorem dla innych obiektów w Polsce?

Dworzec w Białymstoku po remoncie

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Dworzec Roku 2020. Dworzec PKP w Czeremsze ma szansę na wygraną

Trwa trzecia edycja organizowanego przez Fundację ProKolej i Fundację Grupy PKP konkursu „Dworzec Roku”. PKP zachęcają do wzięcia udziału konkursie i zgłoszenia dworca w Czeremsze. Dlaczego akurat tego?

Zobacz też: Bielsk Podlaski. Nowoczesny dworzec PKP dostępny dla podróżnych [ZDJĘCIA]

- Jest ich ponad 630, a 90 proc. z nich stanowią budynki zarządzane przez Polskie Koleje Państwowe S.A. - czytamy w komunikacie prasowym PKP. - Znajdują się w największych polskich aglomeracjach, ale także w niewielkich miejscowościach. Obsługują miliony podróżnych rocznie, ale też służą niewielkim społecznościom lokalnym. Są i zabytkowe, pełne interesujących detali architektonicznych, i nowoczesne, w których zastosowano najnowsze rozwiązania techniczno-budowlane ukierunkowane na ochronę środowiska. Wykonane zostały w różnych epokach i stylach architektonicznych, różnią się wielkością, zakresem dostępnych usług. Łączy je jednak jedno: są miejscami, w których zaczynamy i kończmy nasze podróże koleją: i te dalekie, do miejsc wypoczynku, i te codzienne, związane z dojazdami do pracy czy szkoły.

Dworzec PKP w Czeremsze. Nowoczesny, ekologiczny, dobrze wyposażony

Nowy dworzec PKP w Czeremsze otwarto oficjalnie 16 stycznia 2020 roku. Został wybudowany w formule Innowacyjnnego Dworca Systemowego, zastępując stary obiekt z lat 80. XX wieku. W środku znalazły się m.in.:

  • poczekalnia,
  • kasa biletowa z obniżonym okienkiem oraz ogólnodostępne toalety,
  • pomieszczenie dla matki z dzieckiem,
  • nowoczesny system informacji pasażerskiej
  • monitoring oraz dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych,
  • kolektory słoneczne, energooszczędne oświetlenie LED i pompy ciepła,
  • system odzysku wody deszczowej.

Oprócz tego zagospodarowano teren przyległy do dworca.

- Oddany do użytku obiekt jest bardzo nowoczesny, bardzo ekologiczny i bardzo estetyczny. A przed nim posadzone zostało symboliczne drzewo czeremchy - mówiła na otwarciu obiektu Małgorzata Zielińska, członek zarządu PKP S.A.

Dworzec Roku 2020. Zasady konkursu

Na czym polega konkurs "Dworzec Roku", w którym udział bierze podlaski dworzec? Jak piszą jego organizatorzy, "to inicjatywa pokazująca, że polska kolej wsłuchuje się w opinie swoich klientów i stawia ich potrzeby w centrum zainteresowania". Ma otwartą formułę, co oznacza, że można w nim nominować dowolny obiekt z całej Polski. Zgłoszenia z krótkim opisem można wysyłać tutaj: Który dworzec, Twoim zdaniem, zasługuje na miano Dworca Roku 2020?

Konkurs "Dworzec Roku" ma 3 podstawowe cele:

  1. wyróżnienie najlepszych dworców kolejowych w Polsce
  2. zebranie i propagowanie dobrych praktyk w obsłudze podróżnych
  3. promowanie dworców nowoczesnych i funkcjonalnych

Jak wziąć udział w konkursie?

W pierwszym etapie konkursu na stronie dworzec-roku.pl będzie istniała możliwość zgłoszenia dworców. Warto przy tym pamiętać, że regulamin konkursu obejmuje czynne dworce kolejowe, na co dzień otwarte dla podróżnych i że największe szanse na nominacje do grona finalistów mają przede wszystkim te, które przeszły przemianę i dzięki temu stanowią wzór do naśladowania. Równolegle z formularzem nominacji pojawią się również pytania o najważniejsze cechy przyjaznego dworca kolejowego i subiektywną listę priorytetów w tym zakresie.

Po zamknięciu etapu zgłoszeń przeprowadzone zostaną audyty, które pozwolą zweryfikować zgłoszenia. W rezultacie powstanie lista dziesięciu dworców – finalistów konkursu, spośród których wyłoniony zostanie zwycięzca. Jeden na podstawie głosów niezależnego jury, drugi w głosowaniu internautów.

Wszystkie szczegóły i formularz zgłoszeniowy (link powyżej), wraz z ankietą są dostępne na stronie www.dworzec-roku.pl.