Uchodźcy z Ukrainy dotarli do Katowic

i

Autor: Kasia Zaremba Wojna na Ukrainie. Uchodźcy dotarli do Katowic

Dzieci uchodźców z Ukrainy będą mogły bezpłatnie korzystać z przedszkoli w Białymstoku

2022-03-28 14:35

Dzieci uchodźców z Ukrainy będą mogły do końca roku bezpłatnie korzystać z przedszkoli w Białymstoku – zdecydowali w poniedziałek jednogłośnie miejscy radni. Projekt uchwały zgłosił prezydent miasta. Propozycja została przyjęta bez dyskusji.

Dzieci uchodźców z Ukrainy będą mogły bezpłatnie korzystać z miejskich przedszkoli. Chodzi o dzieci, które przybyły z Ukrainy od 24 lutego w związku z działaniami wojennymi. Jak mówiła dyrektorka departamentu edukacji w Urzędu Miasta Białegostoku Wiesława Ćwiklińska, propozycja związana jest z dużym napływem osób z Ukrainy i coraz większą liczbą tych dzieci w miejskich jednostkach oświatowych.

W podjętej uchwale – jak wyjaśniła Ćwiklińska – chodzi o zwolnienie z opłaty, tzw. złotówki, za dodatkowe godziny przebywania dziecka w przedszkolu. Zwolnienie z opłaty obowiązuje od 24 lutego do końca tego roku. - Skutki finansowe uchwały są nieznaczne, bo zależy to od liczby godzin dodatkowych ponad pięć godzin bezpłatnych, które każde dziecko ma zapewnione w związku z prawem oświatowym – powiedziała Ćwiklińska. Z danych Urzędu Miasta Białegostoku przedstawionych dziennikarzom w miniony czwartek wynikało, że w miejskich placówkach oświatowych jest ponad 660 dzieci z Ukrainy: 422 w szkołach podstawowych, 68 w ponadpodstawowych, a w przedszkolach – 173 dzieci. Czytaj też: Bunt w armii Putina?! Były zastępca szefa SKW o możliwych scenariuszach: "Będziemy mieli taką sytuację..."

Piesze przejście graniczne w Medyce jest pierwszym miejscem, gdzie pomoc znajdują uchodźcy z Ukrainy
Sonda
Czy Polska radzi sobie z pomocą uchodźcom z Ukrainy?