Lasy w granicach administracyjnych Białegostoku zajmują aktualnie areał ok. 1846 ha stanowiąc 18,01% całkowitej powierzchni miasta. Przez ostatnie dni w całym kraju obowiązywał zakaz zabraniający wstępu do lasu. Od poniedziałku 20 kwietnia ten zakaz został zniesiony. Poruszając się po lasach nie musimy mieć zasłoniętej twarzy. Wyjątkiem są leśne parkingi i miejsca postojowe - w tych miejscach trzeba pamiętać o zasłanianiu ust i nosa.
Dzień Ziemi zazwyczaj wiązał się z grupowym sprzątaniem lasów czy terenów zielonych, ale teraz z powodu epidemii koronawirusa jest to niemożliwe. Jak zatem możemy pomóc naszej planecie w 2020 roku? Oto kilka cennych wskazówek.
Rękawiczki jednorazowe
Z powodu trwającej epidemii regularnie korzystamy z maseczek i rękawiczek jednorazowych. Niestety często jest tak, że zużyte środki ochronne kończą swój żywot na trawnikach lub chodnikach. Wystarczy, że wszyscy zadbamy o umieszczenie ich w odpowiednim pojemniku, a krajobraz wokół nas diametralnie się zmieni.
Segregacja śmieci
Pamiętajmy o codziennej segregacji. Przyporządkowując śmieci do poszczególnych kategorii, umożliwiamy ponowne wykorzystanie niektórych surowców lub ułatwiamy ich składowanie. Czytaj: Segregacja śmieci w Białymstoku. Wszystko, co musisz wiedzieć [STAWKI, ZASADY]
Zagrożenie pożarowe
Obecnie Polska musi się mierzyć nie tylko z epidemią koronawirusa, ale także narastającym problemem suszy. Miniona zima była wyjątkowa ciepła i właściwie bez śniegu, a wiosną brakuje deszczu. Prognozy pogody na najbliższe tygodnie raczej nie są optymistycznie. Co roku w okresie wiosennym dochodzi do pożarów spowodowanych wypalaniem traw na łąkach oraz nieużytkach rolnych. Czytaj: Białystok: Paliły się suche trawy. Strażacy: Za wypalanie traw grozi 5 tys. zł grzywny Policjanci przypominają, że takie zachowania są czynem bezprawnym, pociągającym za sobą odpowiedzialność karną. Prawo przewiduje karę grzywny, aresztu, a nawet 8 lat pozbawienia wolności.
Czytaj Super Express bez wychodzenia z domu. Kup bezpiecznie Super Express KLIKNIJ tutaj!